Wybieramy pierwsze buty dla dziecka

Buty dla dziecka

Mały krok dla człowieka, wielki krok dla ludzkości. Twoje dziecko niczym Armstrong na księżycu z dnia na dzień odkrywa nowe, fascynujące rzeczy. W wygodnych i zdrowych dla rozwijającej się stopy butach – eksplorowanie świata będzie łatwiejsze. 

Wybór pierwszych butów dla dziecka jest kolejnym z kamieni milowych rodzicielstwa. Wielu opiekunów nie wie, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów obuwia dla uczącego się chodzić malucha. Czy pierwsze buty dla dziecka powinny mieć miękką podeszwę? Czy muszą mieć sztywny zapiętek? Sznurowanie, czy rzepy? Jaki rozmiar? Postaramy się zatrzymać tę lawinę pytań. 

Przeczytaj nasz poradnik – dowiesz się, kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. 

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Każdy ortopeda z pewnością potwierdzi, że u zdrowo rozwijającego się malucha (bez wrodzonych wad ortopedycznych) nie ma nic zdrowszego niż chodzenie na bosaka. Tuptanie bosą stopą po podłodze, dywanie, płytkach i trawie pomaga nie tylko fizjologicznie wyprofilować stopę, ale również wpływa na szybszy rozwój sensoryczny. Na podeszwie stopy mieści się ogrom receptorów czuciowych i zakończeń nerwowych. Bodźce w postaci dotykania gołą stopą zróżnicowanych faktur podłoża przyspieszają rozwój neurologiczny dziecka. 

Według ortopedów za pierwszymi butami dla dziecka można zacząć się rozglądać w momencie, w którym maluch ma już rozwinięty i ukształtowany łuk stopy. Błędem jest zakup butów w okresie nauki chodzenia dziecka. 

Buty do nauki chodzenia Dino 1DA
Buty do nauki chodzenia Dino 1DA

Zatem – kiedy najlepiej kupić pierwsze buty do chodzenia? Otóż wtedy, gdy maluch większość dnia spędza na aktywnym chodzeniu. Jeśli zdecydujesz się na zakup pierwszych bucików zbyt szybko – zwiększasz ryzyko ewentualnych deformacji stóp i wad postawy. Przy ukształtowanym łuku stopy, możesz mieć pewność, że nawet nieco twardsza wkładka we wnętrzu buta nie będzie powodowała trudności z chodzeniem. 

Podłoga w Twoim domu jest zima i zastanawiasz  się nad zakupem kapci? Dla dzieci najmłodszych, uczących się chodzić najlepiej sprawdzą się dobrze dopasowane skarpety z antypoślizgową podeszwą. Luźnym kapciom mówimy – nie!

 Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Najlepsze, pierwsze buty dla dziecka powinny spełniać szereg kryteriów. Pamiętaj, że od tego, jakie buty dla dziecka wybierzesz, będzie uzależniony rozwój jego układu kostno-stawowego. Warto zatem dobrze przyłożyć się do tego rodzaju zakupów i wybrać rozsądnie. 

Co ważne – dobre, pierwsze buty dla dziecka nie muszą kosztować fortuny. Jest wiele fantastycznych, polskich marek, które oferują zdrowe dla stóp obuwie za mniej niż 100 złotych.

Pierwsze buty dla dziecka – cechy najlepszego obuwia do nauki chodzenia

Jak już wspomnieliśmy, jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wygodnych butów do chodzenia dla najmłodszych. Fizjoterapeuci alarmują jednak, aby przede wszystkim zadbać o  niżej wymienione cechy, które determinują zdrowe dla stopy buty dziecięce.

Miękkie i elastyczne

Dobre buty do nauki chodzenia muszą być miękkie, lekkie i koniecznie z elastyczną podeszwą. Sprawdź, czy podeszwa zgina się swobodnie na odcinku ⅓ podeszwy (tuż pod palcami). 

Antypoślizgowe, kolorowe buciki Attipas Rainbow Yellow
Antypoślizgowe, kolorowe buciki Attipas Rainbow Yellow

Z elastyczną podeszwą

Najlepsze, pierwsze buty dziecięce powinny być wyposażone w podeszwę, która zgina się nie tylko w górę i dół, ale także rotuje na boki.

Z zapiętkiem

Pierwsze buty dla dziecka muszą mieć dobrze przylegający do pięty zapiętek. To bardzo waz ny element buta – uniemożliwia nadmierne przesuwanie się stopy podczas chodzenia. Uwaga – zapiętek nie może być sztywny!

Zapewniające dobrą stabilizację stopy

Pierwsze buty dla dziecka powinny dobrze trzymać się stopy. Do nauki chodzenia dobrze sprawdzają się trzewiki, czyli buty z wyższą cholewką za kostkę, niemniej zakup klasycznych półbutów nie jest błędem. Zadbaj tylko o to, aby obuwie dobrze trzymało się stopy w okolicach śródstopia. 

Antypoślizgowa podeszwa i oddychające materiały

Dzieci szlifujące technikę chodzenia powinny nosić buty ze stabilną, antypoślizgową podeszwą. Wierzchnia część buta powinna zapewniać maksymalną cyrkulację powietrza.

Sznurowadła, czy rzepy?

Kolejnym z dylematów osób, które planują kupić dziecku zdrowe dla stopy, solidne pierwsze buty muszą wybrać między dostępnymi sposobami ich zapinania. Sznurówki, czy rzepy? Specjaliści rekomendują wybór butów sznurowanych, ale zakup bucików z rzepami dobrego producenta nie będzie błędem.Czemu sznurówki?

Sznurowadła oferują lepsze dopasowania buta do stopy, niemniej solidne rzepy również spełniają swoją funkcję – utrzymują stopę pod kostką i na odcinku śródstopia. Buty na rzepy docenią starsze dzieci (w wieku przedszkolnym), od których oczekuje się większej samodzielności w ubieraniu, ale które nie potrafią jeszcze zawiązywanie sznurowadeł.

Półbuty dziecięce NATURINO Cocoon Celeste
Półbuty dziecięce NATURINO Cocoon Celeste

Rozmiar pierwszych butów dla dziecka

Wybór prawidłowego rozmiaru pierwszych butów dla dziecka jest bardzo ważny – nie mogą być ani za małe, ani kupowane na wyrost, „bo stopa dziecka szybko rośnie”. 

Za małe buty dla dziecka – źle!

Pamiętaj o tym, że kościec dziecka jest dość miękki, a za co tym idzie – wyróżnia go większa podatność na ewentualne deformacje. Jeśli kupisz dziecku za małe buty, jego palce będą ściśnięte. Długotrwałe chodzenie w takich butach może z kolei doprowadzić do odkształceń.

Za duże buty dla dziecka – źle!

Pierwsze buty dla dziecka kupowane na wyrost mogą z kolei doprowadzić do wad postawy. Co więcej, maluchowi ciężko będzie w nich chodzić – może się przewracać, potykać lub koślawić nogi.

Sprawdzanie rozmiaru butów dla dziecka

Dziecko uczące się chodzić nie powie Ci, czy but jest na niego za mały, czy za duży, czy jest wygodny, czy uwiera. Musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Aby dopasować rozmiar butów dla dziecka postaw je na kartce papieru i zaznacz dwa punkty – pierwszy na końcu pięty, drugi na szczycie najdłuższego palca (zazwyczaj jest to paluch). Zmierz linijką odległość między dwoma punktami i porównaj ją z tabelą rozmiarów producenta butów. Pamiętaj, że rozmiar rozmiarowi nierówny i każda marka może mieć inną tabelę rozmiarów.

Ważne wskazówki:

  • Zmierz obie stopy dziecka (mogą różnić się długością).
  • Mierz stopy dziecka na koniec dnia.
  • Mierzenie stopy dziecka powinno zawsze odbywać się w pozycji stojącej, dobrze jeśli dziecko trzyma w dłoniach cięższą zabawkę (chodzi o obciążenie, które nieco spłaszcza stopy).
  • Zawsze dodaj lekki zapas do obuwia. Stopa dziecka podczas chodzenia musi mieć trochę wolnego miejsca.
  • Optymalny zapas w bucie dziecka wynosi około 1 do 1,5 centymetra.

Pamiętaj, że inwestycja w pierwsze buty do chodzenia dla dziecka nie jest zakupem długoterminowym. Zakładając prawidłowy rozwój kośćca stopy, konieczność zakupu nowej pary pojawi się za około 3 miesiące. 

Dziecięce sandałki barefoot - Coco White
Dziecięce sandałki barefoot – Coco White

Pierwsze buty dla dziecka – certyfikaty

Jednym ze znanych, polskich certyfikatów, który wskazuje na to, że buty zostało pozytywnie ocenione przez specjalistów jest “Zdrowa Stopa”. Obuwie z grafiką uśmiechniętej stopy  oznacza, że obuwie jest zgodne z wymaganiami normy jakościowej PN-O-91015:2000. Norma ta określa kształt kopyta, jakość wykorzystanych do produkcji buta materiałów, a także warunki do odpowiedniego, fizjologicznego ułożenia stopy dziecka wewnątrz buta. 

Pierwsze buty dla dziecka – tych nie kupuj!

Dziecko, które opanowało już chodzenie, lub jeszcze szlifuje jego technikę, musi mieć odpowiednie obuwie. Jakich butów dla dziecka do nauki chodzenia nie kupować? Jako pierwsze buty dla dziecka nie sprawdzą się np.:

  • buty typu Crocs,
  • klapki,
  • sandały z odkrytą piętą,
  • buty sportowe typu sneakers,
  • buty złej jakości ze sztywną podeszwą.

Poza wymienionymi warto unikać obuwia, które po prostu nie spełnia wytycznych opisanych w treści naszego poradnika.

Pierwsze buty dla dziecka a pora roku

Jeśli kupujesz pierwsze buty dla dziecka w okresie jesienno-zimowym, wybierz buty z lekkim ociepleniem, jednak niech nie będą to śniegowce. Zalecanym obuwiem zimowym są ocieplane trzewiki (czyli buty za kostkę). 

Latem, nawet jeśli nadchodzi fala upałów, nie kupuj dziecku lekkich sandałków, jako pierwszych butów do chodzenia. Wybierz perforowane półbuty lub sandały z zakryta pięta i zabudowaną przednią częścią stopy. Po bokach mogą mieć rozcięcia, które poprawią cyrkulację powietrza. 

Jak widzisz najlepsze, pierwsze buty dla dziecka muszą  spełniać określone wymogi – powinny być wygodne, elastyczne. lekkie, dobrze wyprofilowane i odpowiednie rozmiarem. Dobrze jeśli mogą poszczycić się atestem jak np. polski certyfikat “Zdrowa Stopa”. Pamiętaj – duża suma wydana na buty wcale nie sprawi, że będą dobrym wyborem dla Twojego dziecka – kupuj mądrze!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *