Smoczek dla noworodka

Smoczek dla noworodka jaki

Opieka nad noworodkiem niesie ze sobą wiele wyzwań. Karmienie i pielęgnacja to tylko część obowiązków. Maluch potrzebuje również dużo bliskości od rodziców. Jednym ze sposobów na szybkie uspokojenie dziecka jest podanie mu smoczka. W ten sposób zaspokoisz silną potrzebę ssania malucha.

Części noworodków wystarcza ssanie piersi w czasie karmienia. Jednak niektóre z nich mają zdecydowanie większe potrzeby w tym zakresie. Takie niemowlęta szukają piersi pomiędzy karmieniami, wkładają rączki do buzi, a z czasem również rozmaite przedmioty. Jeśli na to pozwolimy, możemy doprowadzić do wad zgryzu i innych problemów. Kiedy zauważysz silną potrzebę ssania u noworodka, przemyśl, czy smoczek nie będzie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Niemowlę zacznie spać spokojniej, a mama będzie miała czas na odpoczynek.

Kiedy kupić smoczek?

Niektórzy rodzice lubią być przygotowani i kupują smoczek jeszcze przed porodem. Nie polecamy robienia zbyt dużych zapasów, ponieważ część noworodków akceptuje tylko jeden typ smoczka, a niektóre nie chcą używać ich wcale. Pamiętaj, że smoczek bez problemu kupisz w większości sklepów z rzeczami dla maluchów, aptece czy drogerii. Zdążysz to zrobić po porodzie lub ktoś z rodziny może go dostarczyć. Rodzice w pierwszych tygodniach życia dziecka mogą już ocenić, czy smoczek będzie potrzebny.

Czy można podać smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Jeśli jesteś mamą noworodka i rozpoczynacie karmienie piersią, warto powstrzymać się od podawania smoczka do momentu ustabilizowania laktacji. Ssanie dziecka przekazuje organizmowi matki informację, jaka ilość mleka będzie potrzebna. Po kilku dniach zazwyczaj następuje „nawał pokarmu” i trzeba często przystawiać malucha, aby nie doszło do zastoju w piersiach.

Od kiedy można podać smoczek noworodkowi?

Kiedy już produkcja mleka w piersiach będzie na stałym poziomie, można zacząć podawać smoczek pomiędzy karmieniami. To pomoże w uspokojeniu dziecka. Pamiętaj, że dla noworodka smoczek jest łatwiejszy do chwycenia od kobiecej brodawki. Jeśli zbyt szybko podasz smoczek dziecku, możesz zniechęcić go do prób ssania piersi. 

Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka jest taki ważny?

Smoczek musi być dobrze dobrany i stosowany z umiarem – tylko wtedy spełni swoje zadanie i nie przyczyni się do powstania dalszych problemów. Źle dobrany produkt może prowadzić do zaburzenia naturalnego odruchu ssania, wpłynąć negatywnie na zgryz oraz rozwój mowy. Poniżej podpowiadamy na co najlepiej zwrócić uwagę przy wyborze smoczka. 

Jaki materiał smoczka wybrać?

Przez wiele lat jedynym dostępnym modelem był smoczek kauczukowy o żółtym lub brązowym kolorze. Obecnie również dostaniemy smoczek wykonany z tego materiału. Jest znany również jako smoczek lateksowy. Jego zaletą jest łatwość ssania oraz plastyczność. Smoczek lateksowy przypomina skórę i z reguły jest bardziej lubiany przez dzieci. Materiał nie przyciąga kurzu i lepiej chroni przed bakteriami. Właśnie dlatego wiele rodziców uważa, że ten typ smoczka pomaga w ochronie przed infekcjami dziecka.

Smoczek lateksowy posiada również wady. Taki produkt posiada charakterystyczny smak oraz zapach. Jednak największy minus to szybko powstające odkształcenia. Kauczk łatwo zmienia strukturę pod wpływem wody oraz powietrza. Wyparzanie może doprowadzić do zmiany koloru oraz gładkości powierzchni. Część dzieci posiada również uczulenie na lateks.

Zdecydowanie więcej osób decyduje się obecnie na smoczek silikonowy. Zazwyczaj jest on przezroczysty i twardszy od kauczku. Dodatkowo nie posiada smaku ani zapachu. Trudniej go przegryźć i ciężej o zniekształcenia.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się smoczki wykonane w całości z kauczuku lub silikonu. W takich modelach zarówno część do ssania, jak i rączka są wykonane są z jednego materiału. Smoczek pozwala zachować większą czystość – nic nie gromadzi się w zakamarkach.

Jaki kształt smoczka wybrać?

Smoczki możemy podzielić ze względu na kształt na trzy główne grupy. Najbardziej popularny kształt okrągły, a także anatomiczny (ścięty) oraz symetryczny (spłaszczony w kształcie kropli). 

Obecnie najbardziej polecany jest smoczek anatomiczny (inaczej ortodontyczny). Ten typ posiada fizjologiczny kształt, który dopasowuje się do jamy ustnej dziecka dziecka. Podczas ssania mięśnie twarzy dziecka pracują podobnie jak w przypadku chwytania piersi mamy. Ten smoczek pomaga w prawidłowym rozwoju zgryzu. 

Jakie rodzaje smoczków są jeszcze dostępne na rynku? 

Smoczek dynamiczny

Smoczek dynamiczny pracuje jak brodawka: podczas ssania dziecka następuje rozciąganie i kurczenie. Ten typ smoczka opracowano we współpracy z logopedami oraz neurologopedami. Dzięki temu smoczek:

  • nie zaburza naturalnego odruchu ssania,
  • zapobiega deformowaniu podniebienia,
  • zapobiega gryzieniu gumy,
  • umożliwia swobodne przełykanie śliny.

Smoczki dynamiczne wykonuje się z niejednorodnej warstwy silikonu. Wewnętrzne wypustki mają przypominać kanaliki laktacyjne w brodawce. Dzięki temu materiał dobrze współgra z indywidualnym rytmem ssania dziecka.

Smoczek dla wcześniaka

Podczas doboru smoczka dla wcześniaka trzeba pamiętać o precyzji. Smoczki dla wcześniaka posiadają specjalne wycięcie wokół noska. To pozwala na podłączenie sondy żywieniowej i innej aparatury medycznej w szpitalu. Część modeli pozwala na przycięcie silikonowej osłony, aby jeszcze lepiej dopasować smoczek do potrzeb wcześniaka. Anatomiczny kształt zapewnia odpowiedni rozwój dziąseł i zębów.

Smoczek z termometrem

Ciekawym rozwiązaniem jest smoczek z umieszczonym termometrem. Warto jednak dokładnie przemyśleć, czy taki gadżet jest praktyczny. U płaczącego dziecka, zmierzenie temperatury może być dość trudne. Wtedy końcówka zamiast mieć kontakt z ciałem maluszka, może zmierzyć temperaturę powietrza w jego buzi. Takie rozwiązanie to również dość duży wydatek, a nie wiadomo, czy dziecku będzie odpowiadał kształt smoczka.

Smoczek uspokajający

Uspokojenie dziecka to zadanie każdego smoczka. Ma zaspokoić potrzebę ssania, kiedy dziecko nie jest już głodne. Nie polecamy zbytnio sugerować się opiniami producentów, że jeden model smoczka uspokoi dziecko bardziej niż inny.

Smoczek na ząbkowanie 

Część rodziców zastanawia się jaki smoczek dla noworodka sprawdzi się również na czas ząbkowania. W praktyce nie powinniśmy pozwalać, aby dziecko używało smoczka jako gryzak. Nawet jeśli niemowlę gryzie go samymi dziąsłami może dojść do uszkodzenia gumy. Wtedy smoczek nadaje się już do wyrzucenia.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem smoczka?

1. Dopasowanie do wieku dziecka

Zbyt duży smoczek może utrudniać dziecku oddychanie i wypadać z buzi. Za mały smoczek będzie z kolei zbyt płytko osadzony i również będzie wysuwać się maluchowi. Ssanie źle dobranego smoczka może spychać język w dół i zachwiać jego pionizację. Najlepszy smoczek dla noworodka to ten oznaczony cyferką 1 lub literą A.

2. Budowa smoczka

Dobry smoczek dla noworodka powinien mieć prawidłową budowę. Rączka musi być gładka, bez ostrych krawędzi. Tarczka, która przylega do ust musi dobrze przylegać do twarzy. Zwróć uwagę na odpowiednie wyprofilowanie oraz charakterystyczne otworki. Upewnij się, że tarczka nie zasłoni noska, ani nie utrudni oddychania. Ta część nie powinna również podrażniać i uciskać. 

3. Atesty

Upewnij się, że smoczek spełnia europejskie normy. Poszukaj na opakowaniu symbolu CE lub EN1400. Najlepszy smoczek dla noworodka powinien posiadać pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

4. Obecność BPA

Aby smoczek był bezpieczny dla Twojego upewnij się, że nie zawiera BPA (bisfenol A). Ta substancja to chemiczny utwardzacz, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Uwalnianie BPA może nastąpić po podgrzaniu smoczka do wysokiej temperatury lub po uszkodzeniu tworzywa. 

5. Elementy z pigmentem fluorescencyjnym

Istnieją nocne wersje smoczków z pigmentem fluorescencyjnym. To pozwala na szybkie znalezienie smoczka w ciemności bez potrzeby zapalania światła. Dodatkowo często posiadają specjalny, składany uchwyt, który zapobiega odciśnięciom wokół ust, jeśli dziecko śpi na brzuchu.

6. Praktyczne opakowanie

Dobry smoczek dla noworodka powinien posiadać specjalne opakowanie, które ułatwi utrzymanie go w czystości podczas spacerów czy podróży. Niektóre modele posiadają specjalne osłonki, które chronią gumkę. To również zapobiega przed zabrudzeniem. 

7. Łańcuszek dołączony do smoczka

Coraz częściej możemy spotkać modele z dołączonymi łańcuszkami. Dzięki temu możemy przyczepić je do ubrania dziecka, a smoczek nie upadnie na ziemię. Smoczki często się gubią, więc warto przemyśleć to rozwiązanie. Należy jednak uważać, aby dziecko nie owinęło się łańcuszkiem.

O czym należy pamiętać, kiedy już wybierzemy smoczek?

1. Dbaj o smoczek zgodnie z zaleceniami producenta

Niezależnie od tego jaki smoczek dla noworodka wybierzesz, podstawą użytkowania będzie utrzymanie go w czystości. Nie warto jednak przesadzać i wyparzać go kilkanaście razy dziennie. W ulotce dołączonej do smoczka znajdziesz informacje, czy przed pierwszym użyciem należy zalać go wrzątkiem, czy wygotować. 

2. Wymieniaj smoczek najpóźniej co dwa miesiące 

Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać smoczek. Uszkodzony produkt nie nadaje się do użycia. Wyrzuć smoczek jeśli guma część zrobiła się wyraźnie matowa. 

Kiedy oduczyć dziecko ssania smoczka?

Istnieje wiele opinii mówiących, kiedy jest najlepszy czas na zabranie dziecku smoczka. Część rodziców decyduje się na ten krok już po kilku pierwszych miesiącach życia. Niektórzy uważają, że smoczek należy zabrać dziecku, które ukończyło rok lub dwa lata. Najważniejsze, żeby nie pozwalać dziecku ssać smoczka zbyt długo, ponieważ może to prowadzić do różnych problemów, np. wad zgryzu lub opóźnienia rozwoju mowy. Warto wybierać smoczki anatomiczne, które przypominają brodawkę sutkową. Oprócz tego najlepiej unikać podawania smoczka przez cały czas. Warto pilnować, żeby dziecko nie spało z nim, ani żeby ssanie stało się nawykiem na kolejne lata. W chwilach kiedy dziecko płacze, warto najpierw spróbować pocieszyć je w inny sposób.


Jedna odpowiedź do “Smoczek dla noworodka”

  1. Tak naprawdę nie zastanawiałam się długo nad wyborem. Dla mnie najlepszy smoczek dla noworodka to ten z NUK. Sprawdzona marka od lat, która robi dobrej jakości smoczki. Teraz dostępne z wieloma fajnymi, kolorowymi nadrukami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *