Najlepszy termos dla dzieci – na obiady i napoje

Termos dla dzieci

Termos dla dzieci do szkoły jest zaraz po bidonie i śniadaniówce, trzecim najbardziej popularnym produktem na liście zakupowej rodziców dzieci w wieku szkolnym. Chociaż od 1 września 2022 roku szkoły publiczne wprowadziły obowiązek zapewnienia dzieciom jednego ciepłego posiłku dziennie (odpłatnie), to nadal wielu rodziców wybiera samodzielne przygotowywanie posiłków do szkoły. Wynika to z wielu aspektów – nietolerancji żywieniowych, alergii, ale też niechęci dzieci do spożywania szkolnych obiadów.

Nie da się również ukryć, że samodzielne przygotowanie jedzenia do szkoły jest po prostu tańsze. Średni miesięczny koszt wyżywienia dziecka w placówce szkolnej w dużym mieście wynosi około 400 złotych (obiad dwudaniowy plus podwieczorek). To właśnie dlatego termos szkolny dla dzieci może okazać się świetnym rozwiązaniem i dla kubków smakowych dzieci i dla portfela rodziców. Czy wiesz, jaki termos obiadowy dla dzieci wybrać najlepiej? Wybór jest naprawdę duży, dlatego zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Dobry termos dla dzieci do szkoły – rozmiary

Jednym z większych problemów przy wyborze dobrego termosu obiadowego dla dzieci jest jego rozmiar. Aby ułatwić jego wybór, w pierwszej kolejności ogranicz wybór termosu do jego przeznaczenia – czy ma to być termos obiadowy, czy termos do picia.

Termos obiadowy do szkoły
Termos obiadowy do szkoły

Termosy obiadowe są większe od termosów do picia. Najlepsze modele składają się z dwóch segmentów – w pierwszym można przechowywać zupę, w drugim drugie danie. W każdym wypadku termos szkolny dla dzieci powinien być lekki, możliwie niewielki, pojemny i szczelny! Aby ułatwić Ci wybór najlepszego termosu obiadowego, przygotowaliśmy opis kilku najważniejszych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Pojemność termosu dla dzieci

Termosy szkolne dla dzieci – czy to obiadowe, czy na napoje mają pojemności wahające się w przedziale od 290 ml (mały termos dla dzieci) do nawet 1000 ml. Pamiętaj, że im większa pojemność, tym większe gabaryty i waga termosu. Dla dziecka do szkoły w zupełności wystarczy termos o pojemności 250 – 400 ml. To wielkość pozwalająca na przechowywanie drugiego śniadania (np. ciepłej owsianki z bakaliami), lub zupy na obiad. Termosy obiadowe kilku segmentowe będą większe. Mają pojemności 400 – 600 ml. Przechowasz w nich zupę i drugie danie.

Materiał wykonania

Najlepszy termos dla dzieci do szkoły może być lekki i kolorowy, ale powinien być stalowy. Stal nierdzewna jest materiałem, który nie tylko dobrze trzyma ciepło, ale jest również odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Unikaj tanich, plastikowych termosów lub termosów ze szklanym wkładem.

Waga termosu

Termos powinien być szczelny, trwały i możliwie lekki. Waga samego termosu, bez obciążenia powinna być jak najniższa. Wybierając dwa podobne wizualnie modele o zbliżonych funkcjach postaw na ten o niższej wadze. Dzięki temu nie obciążasz dodatkowo i tak przeładowanego plecaka dziecka – jego plecy Ci za to podziękują!

Termos szkolny dla dzieci a szczelność

Szczelność termosu dla dzieci do szkoły jest bardzo istotna. Nie ma znaczenia, czy szukasz termosu – bidonu dla dzieci, czy termosu na obiady – jego główną cechą, poza oczywiście utrzymywaniem temperatury, jest wysoka szczelność. Zalane wnętrze plecaka i mokre zeszyty? to nie może się zdarzyć!

Poza trwałymi uszczelkami wewnętrznymi wpływ na szczelność ma również technologia zamykania. Opcje są trzy:

  • korek z gwintem
  • korek automatyczny
  • pompka z kranikiem
Bidon termiczny ze słomką
Bidon termiczny ze słomką

Jeżeli zależy Ci na bezawaryjności – celuj w modele z wieczkami zakręcanymi. Są prostsze i wymagają skupienia podczas odkręcania i zakręcania, dzięki czemu dziecko będzie bardziej świadomie dbać o szczelne zamknięcie pojemnika.  Najlepszy termos dla dzieci do szkoły wystarczy przekręcić tylko o pół obrotu, aby go zamknąć i otworzyć – nie wymaga czasochłonnego kręcenia wieczkiem.

Jeżeli wybierasz termos obiadowy dla dziecka, musisz również wziąć pod uwagę sposób zaczepiania o siebie dwóch segmentów (jeden jest na zupę, drugi na drugie danie). Fajną opcją są termosy na haczyki z domknięciem (podobne jak w słoikach wiekowych), ale na rynku znajdziesz również modele zakręcane i zamykane na “klik”.

Termos na zupę dla dzieci, czy termos na dwa dania?

To, czy wierzysz termos na zupę, czy od razy termos na dwa dania jest uzależnione od preferencji Twojego dziecka, a także tego ile je w ciągu dnia. Niektóre dzieci czują się najedzone już po dużej porcji sycące zupy i mogą nie mieć ochoty na zjedzenie drugiego dania. Inne wolą zjeść drugie danie zamiast zupy, lub i to i to. 

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko zje w szkole tylko jeden posiłek – nie obciążaj go zbyt dużym termosem. W takiej sytuacji z powodzeniem wystarczy inwestycja w niewielki termos na zupę dla dzieci (jest nieco szerszy od bidony – termosu na napój) lub podjęcie decyzji o zakupie termosu obiadowego tylko na drugie danie (będzie zbliżony wyglądem do lunch boxa).

Termos dla dzieci na herbatę

W okresie jesienno – zimowym, część dzieci do szkoły zamiast wody dostaje ciepłą herbatę. Bidon – termos dla dzieci zastępuje wówczas miejsce zwykłego bidonu na napój. Dobry bidon termos dla dzieci jest szczelny i długo utrzymuje ciepło. Pamiętaj jednak aby nie wlewać do niego wrzącego napoju! To stwarza realne zagrożenie dla dziecka. W zupełności wystarczy lekko ostudzona herbata, która nadaje się bezpośrednio do picia. Najlepszym z wyborów na przechowywanie i spożywanie ciepłych napojów poza domem jest termos dla dzieci z kubkiem. Kubek jest zazwyczaj dołączony w górnej części termosu, ale w niektórych modelach ma on postać zakrętki.

Kubek termiczny dla dzieci
Kubek termiczny dla dzieci

Alternatywą dla dużego termosu na herbatę do szkoły może być np. kubek termiczny, który pełni podobną funkcję do termosu na napoje, ale jest mniejszy i wygodniejszy do picia. 

Podczas wyboru termosu na napoje upewnij się, czy jest on przeznaczony do przechowywania zimnych i ciepłych napojów. Takie informacje są zazwyczaj podane przez producenta na stronie internetowej (jeśli kupujesz termos dla dzieci online), lub w instrukcji użytkowania dołączonej do produktu.

Termos dla dzieci do szkoły a utrzymywanie ciepła

Głównym zadaniem termosu jest utrzymywanie temperatury przechowywanych w nim płynów lub jedzenia.  Ciepła zupa, gorące drugie danie – zadaniem termosu dla dzieci do szkoły jest przechowanie i utrzymanie ich temperatury przez możliwie najdłuższy czas. 

Najlepszy termos dla dzieci do szkoły ma określoną budowę wewnętrzną. Dwie ścianki znajdujące się w termosie są wypełnione próżnią, która – co udowadnia fizyka – jest jednym z najlepszych izolatorów termicznych. Poza próżnią wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w termosie ma również rodzaj jego wykonania: 

  • materiały, jakie zostały wykorzystane do jego użytku, 
  • typ zamknięcia, 
  • rodzaj i stan uszczelki itp. 

Współczesnym, najlepszym rozwiązaniem są ultralekkie termosy ze stali nierdzewnej, która nie tylko doskonale utrzymuje ciepło, ale również jest odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. 

Opcje dodatkowe

Termos na jedzenie dla dzieci może mieć również wygodną rączkę do trzymania i przenoszenia, a także dodatkowe miejsce na sztućce (i sztućce w zestawie). Przy wyborze termosu zwrócić również uwagę na to, czy można go myć w zmywarce. Jeżeli decydujesz się na dwuelementowy termos na jedzenie dla dzieci, czyli taki który składa się z pojemnika na zupę i na drugie danie – sprawdź, czy część przeznaczona na przechowywanie drugiego dania ma przegródki. Wydzielone miejsce np. na kawałek mięsa, kaszę lub ryż i surówkę pozwoli zachować estetykę podania obiadu – jedzenie się nie wymiesza!

Wybierasz najlepszy termos dla dzieci do szkoły? Pamiętaj, że wygląd to nie wszystko! Do najważniejszych cech dobrych termosów na napoje i obiady zalicza się szczelność i zdolność do długiego utrzymywania określonej temperatury. Niemniej producenci profesjonalnych akcesoriów turystycznych (i nie tylko) zadbali również o to, aby linie stworzone dla dzieci porywały atrakcyjną kolorystyką i modnym designem. Przy tak dużej ofercie szybko i bez trudu znajdziesz praktyczny termos, który nie tylko wygląda świetnie, ale też sprawdza się w każdej sytuacji!


Jedna odpowiedź do “Najlepszy termos dla dzieci – na obiady i napoje”

  1. Dobrej jakości termos dla dzieci to podstawa. My mamy dwa. Jeden z Tommee Tippee i drugi ze Skip Hopa. Są różnych pojemności, więc różnie z nich korzystamy. Ale to kolejny sezon, gdzie naprawdę świetnie się sprawują. Dobra jakość, fajnie wykonanie i trwałość. Warto zwrócić uwagę na te dwie marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *