Wybieramy najlepsze sanki dla dzieci

Najlepsze sanki dla dzieci

Planujesz już przygotowania do sezonu zimowego? A może zima zastała Cię niespodziewanie, dzieci proszą o wyjście na sanki, a marketowe półki świecą pustkami? W tym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze sanki dla dzieci. Poznasz również większość dostępnych na rynku opcji – począwszy od tańszych, plastikowych sanek dla dziecka, po niezniszczalne sanki dla dzieci metalowe. Rodziców rodzeństwa z pewnością zainteresują również praktyczne sanki dla dzieci dwuosobowe. Sprawdź!

Sanki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najlepsze sanki dla dzieci będą bezpieczne, wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Myślisz, że to zbyt wiele oczekiwań jak na jeden produkt? Mylisz się! Producenci akcesoriów do sportów zimowych dla dzieci dokładają starań, aby uwspółcześnić i zmienić klasyczną formę sanek (która również nie jest zła). Tym sposobem możesz obecnie kupić fajne sanki dla dzieci z kierownicą, hamulcami, wygodnym oparciem, a nawet wersję “king size” dla więcej niż jednego dziecka.

W każdym wypadku, przed wyborem najlepszych sanek dla dzieci sprawdź jakość ich wykonania, certyfikaty i atesty. Co ważne – wiele z dostępnych produktów dla dzieci na rynku produkowana jest w Chinach, jednak te wysyłane na rynek europejski muszą być opatrzone certyfikatem jakości CE. Upewnij się, że sanki, które wybierasz dla swojego dziecka, mają takie oznaczenie. To gwarancja jakości wykonania, ponieważ na terenie Unii Europejskiej obowiązują inne standardy niż w krajach dalekiego wschodu.

Sanki dla dziecka muszą również być dopasowane do jego wieku. Z zabawy na śniegu cieszą się nawet roczne maluchy, jednak wygląd sanek, w których będą mogły bezpiecznie przemierzać zaśnieżone ścieżki, musi być dopasowany do budowy ich ciała i umiejętności motorycznych. 

Sanki dla rocznego dziecka 

Sanki dla najmłodszych, czyli no. dobre sanki dla rocznego dziecka nie są nastawione budową na samodzielne zjazdy, a raczej na zwykłą jazdę z opiekunem w postaci renifera zaprzęgowego 🙂

Dobrym wyborem dla maluchów w tym wieku będą np. sanki dla dziecka ze śpiworkiem (można go odpinać, zabezpiecza nogi dziecka przed wychłodzeniem), a także sanki dla dziecka z oparciem. Oparcie w sankach dla najmłodszych jest w zasadzie jednym z obowiązkowych elementów budowy sanek. Dziecko może bezpiecznie w nich siedzieć, bez obaw o przekoziołkowanie. Równocześnie, wybierając sanki dla najmłodszych, warto zadbać również o pozostałe elementy zabezpieczające dziecko i stabilizuje jego pozycję. Sanki z pasami dla dziecka umożliwiają zachowanie właściwej pozycji podczas jazdy. Dla opiekuna, który ciągnie sanki, są dodatkową gwarancją, że maluch nie wypadnie z nich podczas jazdy (co w sankach bez pasów i bez oparcia zdarza się naprawdę często!).

W ofercie producentów sanek znajdziesz bezpieczne i dobre sanki dla rocznego dziecka z drewna, stali lub z trwałego tworzywa. Pamiętaj, że tego rodzaju sanki nie są nastawione na zjazdy z górek, ale raczej spokojną aktywność na świeżym powietrzu – opiekun idzie i ciągnie sanki – dziecko siedzi na sankach i czerpie radość z jazdy.

Plastikowe sanki dla dziecka

Dla osób, które poszukują rozwiązania budżetowego i kompaktowego, dobrym pomysłem mogą być solidne plastikowe sanki dla dziecka. Przy wyborze tego typu sanek bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, z czego są wykonane. Jeśli szukasz bezpiecznych i trwałych sanek z tworzywa, celuj w te wykonane z plastiku o bardzo wysokiej gęstości. 

Najlepsze plastikowe sanki dla dziecka będą wykonane z tworzywa HDPE, średniej jakości plastik oznaczany jest symbolem MDPE, a plastik niższej jakości – LDPE.

Jeśli masz okazję sprawdzić sanki osobiście – upewnij się, że ich dno jest grube – to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale również komfortu termicznego.

Plastikowe sanki mogą być wyposażone w dodatkowe hamulce boczne, które umożliwiają kontrolowanie tempa zjazdu z górki. Z racji braku płóz (takie sanki mają postać “ślizgacza”), przechowywanie tego typu sanek jest wygodniejsze i łatwiejsze. 

Plastikowe sanki dla dziecka
Plastikowe sanki dla dziecka

Sanki drewniane dla dziecka / sanki dla dzieci metalowe

Zastanawiasz się, czemu umieściliśmy te dwie opcje sanek w jednej kategorii? Ponieważ jest to jeden i ten sam model. Sanki drewniane dla dziecka mają metalowe płozy i właśnie stąd ich zamienna nazwa. 

Sanki dla dzieci metalowe to najbardziej klasyczne i trwałe rozwiązanie. Jeśli chcesz kupić niemal niezniszczalne sanki na lata – to model, który z pewnością spełni wszystkie wyznaczone przez Ciebie kryteria. 

Klasyczne, drewniane sanki idealne do zjazdów będą miały niezbyt szerokie płozy w kształcie zagiętych, baranich rogów. Taka budowa zapewnia lepszą dynamikę zjazdów i zmniejsza ryzyko przewrócenia sanek.

Drewno

Drewniane sanki dla dzieci powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna. Ważne, aby było to drewno pozyskiwane z drzew liściastych. Idealnym rozwiązaniem jest wybór sanek dla dzieci z drewna bukowego lub z dębowego. Osoby, którym bliskie jest ekologiczne podejście do wyborów zakupowych, mogą sprawdzić dodatkowo, czy drewno wykorzystane na sanki dla dzieci zostało pozyskane w zgodzie z dobrą praktyka leśną. Potwierdza to certyfikat FSC.

Drewno, z którego wykonane są sanki dla dzieci powinno być również odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci – pokryte wodoodpornym lakierem.

Metal

Metalowe sanki dla dzieci powinny być trwałe, odporne na zniszczenie i co najważniejsze – możliwie lekkie. Wybierając sanki dla dzieci z płozami metalowymi, zobacz, czy zostały zabezpieczone przed korozją. Jeśli będą miały elementy stalowe malowane elektrostatycznie – możesz mieć pewność, że wytrzymają przez kilka zimowych sezonów bez śladu korozji!

Metalowe sanki z paskiem
Metalowe sanki z paskiem

Sanki dla dzieci dwuosobowe

Na rynku dostępne są również wygodne sanki przystosowane do użytkowania przez dwoje dzieci. Miejsce do siedzenia dla każdego dziecka wyznaczają zazwyczaj oparcia, które ustawione jedno za drugim umożliwiają komfortową jazdę po śniegu. W tym przypadku również sprawdzą się np. dodatkowe pasy lub ochraniacze na nogi. 

Sanki z uchwytem, czy z linką?

Wiele modeli sanek z oparciem dla dzieci zostało wyposażonych w specjalny uchwyt, który znajduje się za plecami dziecka. Takie sanki służą raczej nie do zjazdów po górce, a sprawdzą się lepiej w roli turystycznej. Opiekun nie ciągnie, a pcha sanki, co sprzyja większej kontroli nad ich trakcją. Jeśli planujesz ferie zimowe z dziećmi w górach, dzięki takim sankom spokojnie przemierzysz nawet najdłuższe szlaki.

Jedną z popularniejszych opcji są sanki ze sznurkiem, tasiemką. Jest to bardzo prosty mechanizm – sznurek zaczepiony jest o przednią część sanek dziecięcych. Opiekun ciągnie sanki, a dziecko znajduje się za jego plecami.

Dodatkową funkcją sznurka w klasycznych sankach jest możliwość kontrolowania sanek podczas zjazdu z górki. Dziecko siedząc na sankach, chwyta sznurek jak lejce. Przechylając lekko ciało i manewrując sznurkiem, może zmienić kierunek trasy podczas zjazdu.

Sanki rosnące z dzieckiem – wybór na lata?

Kolejnym z ciekawych rozwiązań mogą być sanki rosnące wraz z dzieckiem, które można regulować za pomocą prowadnicy. Jest to element, który można odczepić kiedy dziecko stanie się bardziej samodzielne i chętne do pierwszych zjazdów z wysokości. Takie modele “na lata” mogą mieć również oparcie, które można dowolnie – doczepić, lub zdemontować. 

Sprawdź, czy są bezpieczne

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Odpowiednie budowa sanek, wykonanie ich z wysokiej jakości materiałów, dodatkowe certyfikaty i atesty, pasy bezpieczeństwa dołączone do sanek – to wszystko ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas zimowych aktywności. 

Przy wyborze sanek sprawdź również, czy mają zaokrąglone kanty i nie mają innych, wystających elementów, które podczas upadku mogą stworzyć zagrożenie.

A może składane sanki?

Dla osób, które cenią sobie przestrzeń i lubią kompaktowe rozwiązania, dobrym pomysłem mogą być składane sanki dla dzieci. Z łatwością złożysz je i np. włożysz do bagażnika i rozłożysz tuż przed planowaną aktywnością. Mechanizm zamykania i otwierania jest dość prosty (działa podobnie, jak np. w wózkach typu parasolka).

Zimowe aktywności to nie tylko wiele frajdy i pozytywnych emocji, ale również poprawa naturalnej odporności. Jeżeli szukasz najlepszych sanek dla dzieci – skorzystaj z informacji zawartych w naszym poradniku. Sanki są zwykle inwestycją na przynajmniej kilka aktywnych sezonów, dlatego nie oszczędzaj na nich i wybierz najlepszy, bezpieczny produkt!


Jedna odpowiedź do “Wybieramy najlepsze sanki dla dzieci”

  1. Byłam ciekawa jakie są najlepsze sanki dla dzieci w wieku 3-4 lat. Szukam na wnuka, bo patrząc za okno sezon już rozpoczyna się wielkimi krokami. Już mam jedne upatrzone, ciekawa jestem czy mu się spodobają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *