Mleko dla noworodka


Sposób karmienia noworodka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju. W pierwszych miesiącach życia w organizmie zachodzą intensywne i bardzo ważne zmiany. Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią przynosi najwięcej korzyści maluchowi. Mama przekazuje mu w ten sposób niezbędne składniki, przeciwciała i buduje unikalną więź. Czasami jednak z różnych powodów naturalny sposób karmienia nie jest możliwy. Wtedy rodzice poszukują producenta, który oferuje mleko zastępcze o najlepszej recepturze.

Dlaczego dobre mleko dla noworodka jest ważne?

Za noworodka uznajemy dziecko od momentu urodzenia do ukończenia 28-ego dnia życia. U wcześniaków ten okres może się wydłużyć. W tym czasie maluszek przystosowuje się do nowych warunków poza brzuchem mamy. Dziecko ma wyjątkowe potrzeby i jeśli karmienie piersią nie jest możliwe, trzeba znaleźć lekkostrawny zamiennik jak najbardziej zbliżony składem.

Decyzję o wyborze mleka początkowego dla noworodka trzeba podjąć szybko. Pierwsze porcje mleka są potrzebne zaraz po porodzie, a początkowe problemy z laktacją nie należą do rzadkości. Dostęp do mleka zastępczego o najwyższej jakości zapewni spokój dla mamy i noworodka.

Jakie mleko dla noworodka wybrać?

W sklepach znajdziemy mleko modyfikowane różnych producentów o odmiennych składach, przeznaczone dla dzieci zdrowych oraz podatnych na problemy z trawieniem. Wybór mieszanek jest na tyle duży, że może stanowić problem dla świeżo upieczonych rodziców. W pierwszej kolejności koniecznie porozmawiaj z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

Zanim wybierzesz najlepsze mleko dla noworodka upewnij się, że Twoja decyzja jest przemyślana. Poniżej przedstawiamy podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę:

1. Oznaczenie wieku na mleku

Mleko modyfikowane różni się składem w zależności od tego, dla jakiej grupy dzieci zostało wyprodukowane. Zwróć uwagę na oznaczenie przeznaczenia wiekowego. Dobre mleko dla noworodka powinno posiadać na opakowaniu jedynkę, która oznacza mleko początkowe. Kolejne numery od 2 do 4 oznaczają mleko następne dla starszych niemowląt i dzieci.

2. Skład mleka

W trakcie procesu produkcji mieszanki dla noworodka, mleko krowie modyfikuje się pod względem składu i proporcji. Dzięki temu producent pozbawia mleko części składników, które mogłyby zbytnio obciążyć wątrobę maluszka. Oprócz tego mieszankę wzbogaca się w cenne mikroelementy i inne dodatki, tak aby jak najlepiej odzwierciedlić naturalne mleko matki.

Standardowe mleko dla noworodka zawiera w składzie następujące składniki:

  • serwatka w proszku, która jest źródłem białka;
  • oleje roślinne wraz z witaminami E i D;
  • laktoza (nieobecna w mieszankach dla alergików);
  • odtłuszczone mleko w proszku;
  • koncentrat białka serwatkowego;
  • substancje będące źródłem wapnia, potasu, witaminy C, magnezu, choliny, sodu, cynku i żelaza;
  • emulgator w postaci lecytyny sojowej;
  • aminokwasy;
  • witaminy.

Oprócz podstawowych składników, najlepsze mleko dla noworodka powinno zawierać kilka dodatkowych substancji o pozytywnych właściwościach dla organizmu maluszka. Zaliczamy do nich:

  1. Probiotyki – bakterie w jelitach, które chronią przed szkodliwymi patogenami, wspomagają odporność i ułatwiają trawienie. 
  2. Prebiotyki – pokarm dla probiotyków, który dodatkowo chroni przed zaparciami.
  3. Kwasy tłuszczowe LCPUFA oraz omega 3 – wspomagają rozwój mózgu, funkcji poznawczych oraz ostrość widzenia. Są kluczowe dla prawidłowego działania układu nerwowego.

Indywidualne potrzeby dziecka

Dobre mleko dla noworodka musi mieć nie tylko optymalny skład. Bardzo ważne są indywidualne preferencje maluszka. Dla większości noworodków, które urodziły się zdrowe, we właściwym czasie i z prawidłową wagą, sprawdzi się standardowe mleko modyfikowane.

Niestety część maluszków cierpi na różne problemy związane z trawieniem i alergiami. W zależności od problemu rodzice muszą wybrać specjalne mleko dla niemowląt:

1. Mleko hipoalergiczne (HA)

Typ HA to najlepsze mleko dla noworodka, u którego zachodzi podejrzenie uczulenia na białka mleka krowiego. Ich skład opracowano w sposób, który ma zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej. Białka w specjalnym procesie ulegają rozdrobnieniu, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne przez niedojrzały układ pokarmowy maluszka.

2. Mleko dla dzieci ze skazą białkową

Jeśli u Twojego dziecka wystąpiła silna reakcja alergiczna po spożyciu mleka modyfikowanego, obowiązkowo skonsultuj się z lekarzem. Pediatra oraz dietetyk dziecięcy pomogą wybrać bezpieczną mieszankę dla maluszka. Mleko tego typu występuje w dwóch rodzajach: serwatkowe – mleko w proszku dla niemowląt, które nie tolerują białka krowiego, kazeinowe – dla dzieci z alergią na białko krowie i nietolerancją laktozy.

3. Mleko dla dzieci z problemami refluksowymi (AR)

Część noworodków ma problem z ulewaniem mleka. Mleko AR ma w składzie specjalne składniki zagęszczające, które przeciwdziałają cofaniu się treści pokarmowej. Zazwyczaj jest to skrobia ziemniaczana lub pozyskiwana z drzewa świętojańskiego.

4. Mleko dla dzieci, które mają problem z przybieraniem na wadze (GR lub R)

Część dzieci ma problem ze zjadaniem odpowiednich porcji mleka, przez co zbyt wolno przybierają na wadze. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być mieszanka zawierająca w składzie specjalny kleik. Dzięki temu łatwiej przemycić większą ilość kalorii maluchowi. Czasami mleko typu R jest zalecane dla dzieci ze zbyt dużym apetytem, ponieważ kleik szybciej daje uczucie sytości.

5. Mleko dla wcześniaka

Ten typ mleka jest odpowiedni dla potrzeb niemowląt z niska waga urodzeniowa. Większość mieszanek przeznaczonych dla wcześniaków kupisz w aptece na receptę. Wybór odpowiedniej marki powinien nastąpić po konsultacji z pediatra. Mieszanka musi wspierać rozwój niedojrzałego organizmu. Mleko początkowe dla dzieci urodzonych przed czasem posiada unikatowa formułę. Z reguły w składzie znajdziemy długołańcuchowe kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za wsparcie układu nerwowego. Mieszanka jest bardziej kaloryczna, posiada sole mineralne, pierwiastki, białko i witaminy. Ten typ mleka powinien być stosowany aż do momentu wskazanego przez lekarza.

6. Mleko w płynie (RTF)

Aby przygotować porcje mleka musimy mieć przy sobie przegotowana wodę w odpowiedniej temperaturze. W niektórych sytuacjach (np. w podróży) potrzebujemy wygodniejszych rozwiązań. Przydatnym produktem jest mleko w buteleczkach gotowe do podania zaraz po otwarciu w temperaturze pokojowej lub lekkim podgrzaniu.

7. Mleko modyfikowane BIO 

Mieszankę tego typu wyprodukowano z mleka krowiego pozyskiwanego w gospodarstwie ekologicznym. Zwierzętom podaje się certyfikowaną karmę.

Jeśli po okresie noworodkowym Twoje dziecko nadal cierpi na problemy brzuszkowe lub z innych powodów nie toleruje mleka modyfikowanego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Być może żadna z wyżej wymienionych mieszanek nie jest dla niego odpowiednia. Pediatra pomoże Ci znaleźć właściwą przyczynę problemu. Na rynku są dostępne również specjalne mleka modyfikowane, które:

  • pomagają w zaburzeniach związanych z wchłanianiem i trawieniem tłuszczu (zawierają lekkostrawne tłuszcze MCT),
  • są przeznaczone dla niemowląt nietolerujących różnych składników pokarmowych,
  • pomagają zregenerować organizm niemowlaka po przewlekłych chorobach,
  • odpowiadają na potrzeby niemowląt, którym nie smakuje standardowe mleko modyfikowane.

Jakie dodatkowe kryteria są ważne przy wyborze mleka modyfikowanego?

1. Konsystencja i smak odpowiedni dla noworodka 

Konsystencja mleka powinna być odpowiednia dla dziecka i jednocześnie łatwo przyswajalna przez jego układ trawienny. Oprócz tego ważny jest smak. Mieszanka nie może być stucznie dosładzana, a jednocześnie powinna być chętnie spożywana przez malucha.

2. Dostępność

Obecność mleka modyfikowanego w każdej aptece i drogerii to duże ułatwienie dla rodziców. Nie musisz obawiać się, że zapasy skończą się w najmniej spodziewanym momencie.

3. Łatwość przygotowania

Mleko, które łatwo rozpuszcza się w wodzie to oszczędność czasu. Pozwala skrócić czas przygotowania posiłku i uniknąć grudek. Warto upewnić się, że mieszanka nie powoduje pienienia mleka, co z kolei może powodować kolki u maluszka.

4. Wygodne opakowanie

Dobre mleko dla noworodka powinno mieć wygodny pojemnik, do którego można przesypać mieszankę.

5. Korzystna cena w stosunku do ilości produktu

Mleko jest podstawą żywienia dziecka do ukończenia pierwszego roku życia. Warto wybierać ekonomiczne opakowania – im większe, tym zakup wyniesie taniej.

6. Brak zbędnych składników

Niektóre mieszanki zawierają zbędne dodatki, takie jak olej palmowy. Warto wybierać mieszanki które posiadają tylko korzystne składniki dobrze tolerowane przez organizm. Dzięki temu unikniesz problemów z brzuszkiem malucha.

Jakie mleko dla noworodka polecają pediatrzy?

Mleko początkowe powinno być dobierane zawsze w sposób indywidualny. Karmienie noworodka jest bardzo ważne i nie można pozwolić sobie na podejmowanie pochopnych decyzji. Szczególną ostrożność powinni zachować rodzice wcześniaków, noworodków z alergiami i innymi problemami trawiennymi. Konsultacja z pediatrą to obowiązek każdego rodzica. Lekarze zalecają uważny wybór oraz pilnowanie by nie zmieniać mieszanki zbyt często. Wrażliwy brzuszek noworodka nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby poradzić sobie ze zmianami i eksperymentami. Pediatrzy zwracają również uwagę, by nie sugerować się zbytnio obietnicami producentów oraz opisami na opakowaniach mieszanek, które mogą wprowadzać w błąd. Najważniejszy jest skład produktu, który trzeba uważnie przestudiować.

Jak przygotować mleko dla noworodka?

Kluczową sprawą po wyborze mleka początkowego jest dokładne zapoznanie się z dołączoną instrukcją. To pozwoli przygotować bezpieczny i zdrowy posiłek dla maluszka. Bardzo ważne są odpowiednie proporcje proszku i wody oraz dokładne wymieszanie mleka przed podaniem. Pamiętaj, żeby podać posiłek zaraz po przygotowaniu. W przeciwnym wypadku może dojść do namnożenia niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych. Koniecznie przestrzegaj zasad higieny, tak aby nie narazić niedojrzałego układu immunologicznego noworodka na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami.


Jedna odpowiedź do “Mleko dla noworodka”

  1. Jeśli chodzi o mleko dla noworodka to my korzystamy z NAN. To jedyne mleko, które nie uczula naszego maluszka. A szukaliśmy odpowiedniego bardzo długo. Ogólnodostępne, więc to duży plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *