Mata piankowa dla niemowlaka – czego unikać? Jaką kupić?

Mata piankowa dla dziecka

Mata piankowa dla niemowlaka to bardzo praktyczny gadżet, który umożliwia wygodną i bezpieczną zabawę na podłodze. Pierwsze miesiące życia maluch przez kilka godzin w ciągu dnia spędza na ziemi. Leży, trenuje przekręcanie się na boki, unosi główkę, pełza, bawi się, zdobywa nowe umiejętności… Wygodne i lekko miękkie podłoże jest w tym okresie bardzo ważne. Mata piankowa dla niemowlaka zapewnia dziecku komfort termiczny, wyznacza miejsce do zabawy, poprawia stabilizację, a także zabezpiecza np. główkę przed uderzeniem o twardą posadzkę. Jaka mata piankowa dla niemowlaka będzie najlepsza? Co warto kupić, a jakich produktów unikać? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Mata piankowa dla niemowlaka – niezbędny gadżet

Mata dla dziecka – czy to edukacyjna, czy po prostu zwykła piankowa, jest jednym z bardzo praktycznych i naprawdę potrzebnych gadżetów. Docenią je rodzice malutkich dzieci, ale nawet nieco starszych – przedszkolaków.  Mata piankowa dla niemowlaka:

  • zapewnia bezpieczeństwo,
  • chroni przed uderzeniem lub stłuczeniem ciała o twardą podłogę,
  • wspiera rozwój motoryczny,
  • umożliwia wygodna i bezpieczną zabawę,
  • poprawia komfort termiczny,
  • zapewnia higieniczne warunki do zabawy,
  • jest wielofunkcyjna – w późniejszych miesiącach i latach życia dziecka może służyć za bezpieczne miejsce do zabawy (np. klockami).

Mata piankowa dla niemowląt dostępna jest w wielu opcjach do wyboru. Możesz postawić na matę piankową w postaci puzzli, mate składaną lub wzbogacona o dodatkowe elementy wspierające rozwój poznawczy i motoryczny dziecka – matę edukacyjną.

Na rynku jest naprawdę wiele mat o różnych grubościach, formatach i w niemal nieograniczonych wersjach kolorystycznych. Jak wybrać najlepszą? 

Edukacyjna mata piankowa 3w1
Edukacyjna mata piankowa 3w1

Najlepsza mata dla niemowlaka – z jakich materiałów powinna być wykonana?

Mata piankowa dla niemowlaka powinna być nie tylko bezpieczna, ale również trwała. Za jedno i drugie w dużej mierze odpowiadają materiały, z jakich została 

wykonana. Do najważniejszych spraw, na jakie musisz zwrócić uwagę przy wyborze maty, jest wybór materiałów, z jakich powstała. Zadbaj o to, aby tworzywo było wolne od szkodliwych dla zdrowia i toksycznych ftalanów i formamidów.

Niemowlęta mają bliski kontakt z matą – nie tylko dotykają jej bezpośrednio skórą, ale też mogą ją lizać (dziecko podczas pierwszych miesięcy życia bada wiele przedmiotów ustami i językiem – to całkowicie normalne i zdrowe). Ftalany to substancje, które służą do zmiękczania tworzyw sztucznych. Narażanie na ich działanie może przyczynić się do poważnego zaburzenia gospodarki hormonalnej, powstawania stanów zapalnych, a nawet przedwczesnych zgonów! 

Jakich jeszcze substancji unikać przy wyborze zdrowej i bezpiecznej dla dziecka maty? BPA (czyli owiany złą sławą bisfenol A) i PVC również nie są rekomendowane do użytku przez najmłodszych.

Dla uspokojenia – większość dobrych producentów akcesoriów i zabawek dla dzieci – w tym mat piankowych nie wykorzystuje do ich produkcji toksycznych i rekomendowanych tworzyw. Świetnie, jeśli będzie opatrzona certyfikatem Certyfikat OEKO-TEX Standard 100, jednak najlepiej jest zawsze przeczytać dokładnie skład tworzywa, z jakiego została wykonana oraz zapoznać się ze szczegółami wskazanymi przez producenta maty. 

Warto wiedzieć!

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, wszystkie kraje Unii Europejskiej od 2013 roku miały na bieżąco wycofywać maty dla niemowląt wykonane z groźnych dla życia i zdrowia dzieci materiałów. Niemniej i tak – z troski i bezpieczeństwo najmłodszych, warto szczegółowo badać składy mat piankowych i najwyższą uwagę zwrócić na ich skład.

Mata piankowa edukacyjna
Mata piankowa edukacyjna

Jak poznać, że mata piankowa dla dziecka zawiera szkodliwe substancje?

Podczas zakupów online sprawa jest prosta – żeby sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie model maty zawiera lub nie zawiera szkodliwych substancji – po prostu zapoznaj się z jej składem.

Kupując matę piankową dla dziecka stacjonarnie – zapoznanie się z etykietą nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji zaufaj swojemu nosowi! Maty piankowe dla dzieci, które w składzie zawierają ftalany i formamidy wydzielają charakterystyczny, bardzo sztuczny i toksyczny zapach. Jeśli czujesz dziwny zapach – nie kupuj tej maty! Najlepsze piankowe maty dla dzieci antyalergiczne są bezzapachowe. 

Mata piankowa z tworzywa EVA 

Najlepsza mata dla niemowląt powinna być wykonana z tworzyw wolnych od szkodliwych związków chemicznych. Aktualnie, całkiem popularne są maty piankowe dla niemowląt z ultralekkiej pianki EVA, która jest nie tylko bezpieczna, ale również niezwykle prosta w utrzymaniu czystości.

Twardość i grubość maty

Dobra mata dla niemowląt wspierająca rozwój nie powinna być zbyt miękka ani za twarda. Powinna jedynie lekko sprężynować pod palcami. Dobrym wyborem jest mata średniej grubości, która może wstępnie sugerować, że jej twardość będzie odpowiednią. Bardzo gruba mata piankowa nie jest dobrym wyborem. Najlepsze będą maty o grubości od 1,2 cm do 1,5 cm.

Antypoślizgowa nawierzchnia

Mata dla dzieci powinna mieć również odpowiednio fakturowaną powierzchnię. Nie może być zbyt śliska i całkowicie gładka, ponieważ dziecko może się na niej ślizgać. Śliska, gładka mata nie sprzyja utrzymaniu równowagi i może skutecznie utrudniać nabywanie nowych umiejętności motorycznych. Najlepsza mata dla niemowląt powinna mieć lekko chropowatą powierzchnię, która przy próbie przejechania po niej dłonią stawia lekki opór. 

Dwustronna mata piankowa

Wiele mat dla niemowląt dostępnych na rynku umożliwia położenie ich na obu stronach. Fajnym rozwiązaniem jest np. wybór maty dwustronnej dla dziecka, która po jednej stronie ma np. kolorowy wzór, a po drugiej – jest gładka, w stonowanych barwach. 

Rozmiar maty

Rozmiar maty dla niemowląt jest tak naprawdę opcjonalny i uzależniony np. od powierzchni jaką dysponujesz na jej ułożenie. Mała mata piankowa świetnie sprawdzi się u mniej mobilnych dzieci, które potrzebują po prostu komfortowego i bezpiecznego podkładu na podłogę, a nie np. miejsca do aktywnej zabawy. Starsze dzieci, które np. pełzają już lub raczkują, z pewnością będą potrzebować maty o większym rozmiarze.

Duża mata piankowa edukacyjna
Duża mata piankowa edukacyjna

Mata piankowa puzzle

Dobrym pomysłem dla osób niezdecydowanych jest zakup maty piankowej puzzle, która umożliwia swobodną konfigurację jej wielkości i dopasowanie jej do potrzeb rozwijającego się malucha. Najlepsza mata piankowa puzzle będzie mieć solidne i trwałe łączenia, dzięki którym nie będzie przesuwać się podczas zabawy. Miejsce zazębiania się pojedynczych puzzli powinno być również idealnie gładkie – dzięki temu maluch nie będzie się o nie potykał. 

Jedną z zalet wyboru maty piankowej puzzle jest możliwość jej łatwiejszego mycia. Mniejszy element maty bez problemu umyjesz w wannie lub pod prysznicem z wykorzystaniem łagodnego środka antybakteryjnego. Podobnie jak mycie, suszenie pojedynczych puzzli jest dużo łatwiejsze niż w przypadku większej, jednoczęściowej maty. Mata piankowa składana jest jednym z najbardziej rekomendowanych rozwiązań!

Mata dla dzieci – dywan

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się również mata piankowa dywan. Mata w takiej formie jest bardzo miękka i miła w dotyku. Nie jest wykonana z pianki, lecz z elastycznych materiałów z miękkim wypełnieniem w środku. Spód maty piankowej dywan powinien być antypoślizgowy. Matę piankową – dywan można prać w pralce. Jej powierzchnia może być wyposażona w fajny, dziecięcy nadruk (np. motyw ulicy, czy ulubionego zwierzątka). 

Mata edukacyjna dla dzieci

Piankowa mata edukacyjna dla dzieci może być rozwiązaniem 2w1. Po pierwsze zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas zabawy. Po drugie, dzięki nadrukiem np. liter lub cyfr starsze dzieci mogą uczyć się alfabetu, lub liczenia podczas zabawy.

Jak widzisz najlepsza piankowa mata dla dzieci może przybierać różne formy – wybierasz ją zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, miejscem, jakim dysponujesz i upodobaniami kolorystycznymi. W każdym wypadku pamiętaj jednak o tym, że mata piankowa dla niemowląt musi być wolna od szkodliwych substancji, prosta w utrzymaniu czystości i średniej miękkości. Celuj W maty o grubości 1,2 do 1,5 centymetra – kupuj tylko u sprawdzonych producentów, w pewnych miejscach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *