Laktator elektryczny

Laktator elektryczny

Jest co najmniej kilka rzeczy, bez których początkującej mamie trudno będzie się obejść. Na tej liście na pewno znajdzie się laktator, który wspomoże proces naturalnego karmienia piersią. Do wyboru mamy kilka rodzajów urządzeń. Tym razem podpowiadamy, jak wybrać najlepszy laktator elektryczny.

Trzeba pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia maluszek będzie głównie spał i jadł. Jeśli decydujemy się na naturalne karmienie, z pewnością przyda się urządzenie, które choć w niewielkim stopniu ułatwi nam życie.

Dzięki laktatorowi możemy odciągnąć nadmiar pokarmu, pobudzić piersi do wzmożonego działania lub walczyć z zastojami. Tego typu urządzenie umożliwi nam również pozostawienie dziecka (w razie potrzeby) pod opieką innej osoby bez konieczności podawania mleka zastępczego, ale też ułatwi proces odstawiania od piersi. Zdarza się, że dziecko ma problem z odpowiednim złapaniem piersi i pije mleko wyłącznie z butelki. W takiej sytuacji wcale nie musimy rezygnować z karmienia naturalnego. Wystarczy odciągnąć pokarm i podać dziecku w wygodnej dla niego formie. Z różnymi sytuacjami możemy się spotkać. Każde dziecko ma inne potrzeby, każda mama jest inna. Dopasujmy proces karmienia do swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli dziecko bez problemu ssie pierś, po laktator sięgajmy tylko w razie konieczności. Wykwalifikowani doradcy laktacyjni podkreślają, że tego typu urządzenie może zakłócić naturalny proces karmienia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz za mało lub zbyt dużo pokarmu, piersi po kilku dniach powinny dostosować się do potrzeb maluszka. Zbyt częste odciąganie to sygnał zwiększonego zapotrzebowania. Może to prowadzić do zastojów. Jeszcze raz podkreślamy jednak, że jest to kwestia absolutnie indywidualna i każda mama powinna działać zgodnie ze swoją intuicją.

Jakie rodzaje laktatorów znajdziemy na rynku?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje laktatorów:

  • Laktator ręczny
  • Laktator elektryczny

Pierwszy z nich służy do ręcznego ściągania mleka. Wśród urządzeń ręcznych znajdziemy laktatory z pompką, gruszkowe i tłokowe. Różnią się one budową oraz sposobem działania. Model elektryczny nie wymaga użycia siły rąk. Całą pracę wykonuje specjalny mechanizm. Większość urządzeń elektrycznych posiada regulację siły ssania oraz różne tryby pracy, dzięki czemu możemy dostosować działanie produktu do własnych potrzeb. To właśnie tym typem laktatorów zajmiemy się w tym artykule.

Jak wygląda i jak działa laktator elektryczny?

Budowa laktatora elektrycznego jest nieco bardziej skomplikowana niż budowa modelu ręcznego. Najczęściej w skład takiego sprzętu wchodzi:

  • Pojemnik na pokarm
  • Nasadka z pompką
  • Lejek
  • Moduł elektrycznego zasilania

Warto podkreślić, że producenci oferują lejki w różnych rozmiarach. Aby urządzenie działało skutecznie, lejek musi być odpowiednio dobrany. To specjalna końcówka, którą umieszczamy bezpośrednio na piersi. Większość lejków tworzona jest z plastiku, niektóre modele wyposażone są dodatkowo w silikonową nakładkę masującą. Źle dobrany lejek będzie powodował dyskomfort, może podrażniać brodawkę, a w konsekwencji prowadzić nawet do rozwoju infekcji. Jak ocenić, czy lejek jest dobrze dopasowany? Przede wszystkim, kiedy odciąganie jest bezbolesne. Brodawka swobodnie porusza się w tunelu lejka. Do tunelu zasysana jest minimalna część otoczki brodawki (lub otoczka wcale nie jest zasysana).

Przejdźmy do sposobu działania urządzenia. Obsługa laktatora elektrycznego nie jest skomplikowana. Wystarczy przystawić lejek do piersi, tak by okalał całą brodawkę, dobrać odpowiedni tryb pracy i włączyć sprzęt. Po uruchomieniu urządzenie wytwarza próżnię, która umożliwia pobieranie mleka. Schematy odciągania pokarmu są różne. Najczęściej przystawiamy laktator do każdej z piersi najpierw na 7 minut, potem na 5, następnie na 3 i na koniec na minutę.

Jaki laktator elektryczny wybrać?

Oferta laktatorów elektrycznych jest dość bogata, więc zanim wybierzemy odpowiedni model warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę. Oto kilka ważnych parametrów:

  • Metoda działania – do wyboru mamy laktator elektryczny pojedynczy oraz podwójny. Ten pierwszy odciąga pokarm z jednej piersi, drugi z obu jednocześnie. Podwójne urządzenie pozwala skrócić czas odciągania mleka. Co istotne, wybrane modele podwójne umożliwiają również odciąganie pokarmu tylko z jednej piersi.
  • Rodzaj zasilania – laktatory elektryczne mogą być zasilane przewodowo lub bezprzewodowo.
  • Prędkość działania – każde urządzenie ma określoną prędkość ssania. W ofercie znajdziemy laktatory o niższej i wyższej mocy. Warto dostosować ten wybór do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli rzadko korzystamy z urządzenia, możemy wybrać model o niższej prędkości (ok. 30 cykli na minutę). Przełoży się to jednak na słabszą wydajność. Jeżeli zamierzamy korzystać z laktatora na co dzień, zdecydowanie warto postawić na model o wyższej mocy (30-60 cykli na minutę) i większej wydajności.
  • Regulacja mocy – dobry laktator elektryczny powinien posiadać możliwość regulacji mocy – zarówno siły ssania oraz prędkości. Dzięki temu każda kobieta będzie mogła dostosować urządzenie do własnych potrzeb.
  • Fazy odciągania – warto rozważyć zakup laktatora z dwufazowym odciąganiem. Imituje ono bowiem naturalny tryb ssania mleka przez maluszka. Pierwsza faza to stymulacja wypływu mleka, a druga to tak zwane głębokie ssanie.
  • Dodatkowe wyposażenie – niektóre modele wyposażone są dodatkowo w nakładki masujące, podstawkę pod laktator, wkładki laktacyjne, a nawet sterylizator do butelek.
  • Części zamienne – dobrze, jeśli wybrany model wyposażony jest w części zamienne (na przykład dodatkowe lejki). Jeśli nie, warto sprawdzić ich dostępność na rynku.
  • Cena – ceny laktatorów elektrycznych są bardzo zróżnicowane. Tego typu urządzenie możemy kupić już za niecałe 100 złotych, ale w ofercie znajdziemy również modele za 1000 złotych. Wszystko zależy od parametrów sprzętu i dodatkowego wyposażenia.

Czy warto kupić laktator elektryczny?

Wszystko zależy od sytuacji. Może się okazać, że z urządzenia nie skorzystamy wcale. Może być też tak, że będziemy sięgać po nie każdego dnia. W każdej chwili możemy taki sprzęt kupić, więc nie musi to być pierwszy produkt na liście wyprawkowej. Na początek możemy kupić tańszy model, na przykład ręczny. A jeśli okaże się, że bez laktatora nie potrafimy funkcjonować, kupimy laktator elektryczny. Warto dodać, że taki sprzęt można również wypożyczyć (na przykład w aptece czy szpitalu).

Jeśli zastanawiasz się, jak wspomóc proces naturalnego karmienia piersią i nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym. Specjalista podpowie, z jakiej opcji skorzystać.

Jak dbać o laktator elektryczny?

Ważne, by podczas stosowania laktatora zachować odpowiednią higienę. W tym celu należy urządzenie regularnie myć i wyparzać. Najlepiej trzymać się wskazówek producenta. Przed użyciem laktatora należy również dokładnie umyć ręce, by bakterie, które się na nich znajdują nie przeniknęły do mleka. Co istotne, laktator należy wyparzyć przed pierwszym użyciem.

Po użyciu laktator należy rozmontować i dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Po umyciu trzeba dokładnie je wypłukać, a następnie odłożyć do wyschnięcia lub osuszyć papierowym ręcznikiem.

Po takim wstępnym myciu części laktatora należy dodatkowo zdezynfekować. W jaki sposób? Można zanurzyć je w garnku z wrzątkiem na 5-10 minut, umieścić w specjalnej torebce do wyparzania w kuchence mikrofalowej lub zdezynfekować w specjalnym urządzeniu, zwanym sterylizatorem.


Jedna odpowiedź do “Laktator elektryczny”

  1. Laktator elektryczny to jednak super wynalazek! Mam ten z Medeli 2-fazowy i bardzo go sobie chwalę. To jeszcze stary model, ale miałam go moja siostra i właśnie ten poleciła. Nie zawiodłam się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *