Jakie słuchawki dla niemowląt wybrać?

Słuchawki dla niemowląt

Słuchawki tłumiące hałas – czy warto w nie zainwestować? Lato jest sezonem festiwali muzycznych, koncertów na świeżym powietrzu i innych imprez outdoorowych. Czy młodzi rodzice muszą z nich rezygnować z obawy o dyskomfort związany z hałasem na takich imprezach? Opiekunowie coraz częściej wolą uczyć dzieci od małego uczestnictwa w spotkaniach rodzinnych oraz innych rozrywkach i nie traktują malucha jako przeszkody w realizowaniu swoich pasji. Wolą, aby dzieci aktywnie uczestniczyły w ich życiu. 

Z drugiej strony, warto jednocześnie pamiętać, że zdrowie dzieci – fizyczne i psychiczne jest na pierwszym miejscu. Z myślą o takich właśnie sytuacjach powstały słuchawki dla niemowląt, które wygłuszają hałasy z otoczenia i pozwalają dziecku na aktywne uczestnictwo w wielu atrakcjach bez obaw o uszkodzenie narządu słuchu i przebodźcowanie. Przeczytaj nasz poradnik, dowiesz się jakie słuchawki tłumiące hałas wybrać i na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert.

Wygłuszające słuchawki dla niemowląt – czy nie szkodzą?

Długotrwałe narażenie malucha na uciążliwy i wysoki hałas (np. podczas koncertów, festynów, wesel i innych wydarzeń kulturalnych) może nie tylko uszkodzić słuch dziecka, ale wprowadzić niemowlę w stan przebodźcowania. Układ nerwowy niemowlęcia nieustannie się rozwija – nie jest jeszcze przygotowany na odbiór i przetwarzanie wielu bodźców dochodzących do niego z zewnątrz. Jeśli niemowlę przez dłuższy czas będzie atakowanie – dźwiękiem i np. bardzo różnorodną kolorystyką w tym samym czasie – może nie poradzić sobie z nawałem nowych informacji. Naturalną obroną malucha w takiej sytuacji jest płacz. Przebodźcowane dzieci są marudne, mają problem z koncentracją, zasypianiem, a nawet jedzeniem. 

Słuchawki wygłuszające dla niemowląt EciPeci
Słuchawki wygłuszające dla niemowląt EciPeci

Z drugiej strony, nadmierne izolowanie dziecka od świata zróżnicowanych dźwięków, faktur i kolorów może zatrzymać jego naturalny rozwój. Czy stosowanie słuchawek wygłuszających jest zdrowe? Tak, pod warunkiem że:

 • zainwestujesz w najlepsze słuchawki ochronne dla niemowląt,
 • dziecko będzie miało je zakładane wyłącznie na potrzeby danej chwili, czyli np. wesela lub koncertu,
 • nie będziesz stosować ich codziennie,
 • wybierzesz słuchawki wygłuszające dopasowane do wieku dziecka,
 • nie będziesz zakładać ich dziecku na siłę – jeśli widzisz, że sprawiają mu one duży dyskomfort – zdejmij je (ale nie narażaj dziecka na hałas – wróć z nim do domu).

Słuchawki ochronne dla niemowląt – od kiedy?

Chociaż wielu producentów potwierdza, że ich produkty można z powodzeniem stosować nawet u noworodków – my nie rekomendujemy takiego rozwiązania. Ze słuchawkami dla niemowląt najbezpieczniej jest poczekać aż dziecko skończy 6 miesiąc życia. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek, aby mieć pewność, że będą wygodne i bezpieczne? Poniżej przedstawimy kilka istotnych parametrów, którym warto się przyjrzeć podczas zakupów.

Najważniejszy – stopień wygłuszenia

Słuchawki tłumiące hałas mają odcinać dźwięki dochodzące z zewnątrz. Za stopień wygłuszenia odpowiada budowa słuchawek i wysokiej jakości warstwa izolacyjna. Jeśli chcesz wybrać dobre słuchawki dla niemowląt, celuj w te, których poziom wygłuszenia wynosi 30 dB. 

Słuchawki ochronne Reer 12m+ dla dziec
Słuchawki ochronne Reer 12m+ dla dziec

Zakłada się, że dźwięki powyżej 85 dB uchodzą za szkodliwe dla zdrowia. Zakładając dziecku słuchawki wygłuszające, redukujesz te wartości o poziom wygłuszenia deklarowany przez producenta słuchawek. W ten sposób łatwo oszacujesz, czy słuchawki z wygłuszenie na poziomie 30 dB będą wystarczające, czy lepiej zainwestować w mocniejszy model.

Poniżej prezentujemy przykładowe sytuacje i odpowiadający im poziom głośności:

 • 60 dB – fajerwerki
 • 80 – 90 dB – zabawa weselna
 • 120 dB – startowanie samolotu (słyszane z zewnątrz)
 • 100 dB – muzyka na dyskotece
 • 110 dB – prace drogowe (np. młot pneumatyczny, wiercenie)
 • 120 dB – koncert na żywo 

aby zapewnić maluchowi komfort akustyczny, staraj się, aby różnica między hałasem z zewnątrz i wartością wygłuszenia wynosiła do 60 – 70 dB. 

Najlepsze słuchawki dla niemowląt, ale też dla starszych dzieci, powinny być certyfikowane i atestowane. Nie kupuj produktu no name w bardzo niskiej cenie. Zakłada się, że koszt całkiem dobrych słuchawek wygłuszających dla dzieci to wydatek rzędu od około 70 – 80 do nawet 200 złotych.

SŁuchawki wygłuszające dla dzieci – wygodne nauszniki

Dla dziecka (a szczególnie takiego, które nie potrafi jeszcze dokładnie przekazać, co mu dolega) nie ma nic gorszego od niewygodnych ubrań, butów i akcesoriów. To właśnie dlatego, aby niemowlę mogło spędzić czas w słuchawkach w najwyższym komforcie, zwróć uwagę na rodzaj wykonania nauszników. Muszą być na tyle elastyczne, aby dziecko nie czuło, że ma je na uszach. 

Długotrwały ucisk na uszy sprawi, że już po kilkudziesięciu minutach dziecko zacznie odczuwać silny ból. Żeby mieć pewność, że bobas nie ściągnie słuchawek z głowy, ale też nie będzie narażone na silny ucisk nauszników, zmierz dokładnie obwód główki dziecka,  porównaj go z tabelą rozmiarów producenta słuchawek. Lepiej wybrać o kilka centymetrów za duże słuchawki, niż zbyt ciasne. 

Jakość wykończenia i materiał wykonania    

Słuchawki będą miały bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby słuchawki tłumiące hałas były wykonane z jak najlepszych materiałów, które nie podrażniają skóry, nie powodują nadmiernego pocenia. Sprawdź też, czy zostały wykonane z materiałów dopuszczonych do obrotu na terenie UE. Czemu o tym wspominamy?

Wiele z chińskich, tanich słuchawek powstaje z materiałów, które nie są atestowane do użytku przez dzieci na terenie EU.  W Europie mamy inne regulacje – bardziej restrykcyjne. Wybieraj dobre słuchawki wygłuszające dla niemowlęcia z tworzywa bez szkodliwych, toksycznych substancji jak np. PS 06, PVC 06, czy PET 01. 

Słuchawki dla niemowląt Banz
Słuchawki dla niemowląt Banz

Z drugiej strony jeśli masz pewność, że produkt został dopuszczony do sprzedaży na terenie UE – nie musisz badać składu słuchawek. Wystarczy jeśli będziesz omijać anonimowe aukcje internetowe, a zakupy zrobisz w zwykłym sklepie internetowym lub stacjonarnym.

Wnętrze słuchawek wygłuszających dla niemowląt powinno być wyściełane miękką i przyjemną w dotyku pianką izolująca hałas. Zakłada się, że w słuchawkach dla niemowląt pianka powinna mieć przynajmniej dwie warstwy. Najlepszym, rekomendowanym materiałem do wykończenia wnętrza słuchawek jest ABS PU syntetyczna skóra z gąbką akustyczną.

Słuchawki wygłuszające dla dzieci – budowa

W kategorii słuchawki wygłuszające można znaleźć w zasadzie dwie opcje. Pierwsza skierowana jest dla najmłodszych, druga dla starszych maluchów i dzieci w wieku przedszkolnym.

Słuchawki wygłuszające dla niemowląt na opasce

Elastyczna opaska z doczepionymi nausznikami idealnie sprawdzi się u najmłodszych. To produkt skierowany do grupy 0 – 3 miesiące. Opaska dobrze przylega do główki dziecka i zapobiega próbom zdjęcia słuchawek rączkami. Dobrze sprawdza się u dzieci leżących, którym byłoby wygodnie ze słuchawkami z regulowanym stelażem. Opaska powinna być elastyczna i wykonana z materiałów przepuszczających powietrze – to zapobiega nadmiernemu poceniu i powstawania na głowie dziecka tzw. potówek.

Słuchawki nauszne z opaską z tworzywa

Słuchawki wygłuszające dla dzieci nauszne są przeznaczone dla nieco starszych maluchów. Wyróżnia je elastyczna i regulowana opaska z tworzywa, która nie tylko stabilnie przytrzymuje nauszniki na miejscu, ale również umożliwia swobodne dopasowanie do obwodu głowy dziecka. Przy wyborze tego rodzaju słuchawek wygłuszających bardzo ważne jest to, aby były możliwe lekkie. 

Jak widzisz, wybór słuchawek wyciszających może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przydadzą Ci się w szczególności wtedy, gdy planujesz zabrać malucha ze sobą na koncert, festyn, wesele lub inne wydarzenie, gdzie będzie dość głośno. W ofercie producentów słuchawek wygłuszających dla dzieci znajdziesz wiele atrakcyjnych wariantów. Mocne, intensywne kolory, a także majkowy motyw naniesiony na powierzchnię nauszników mogą dodatkowo zachęcić dziecko do ich noszenia. 

Słuchawki dla dzieci wykorzystasz z pewnością kilkukrotnie. Jest wiele sytuacji, w których znajdziesz dla nich zastosowanie. Możesz zabrać je ze sobą w podróż samolotem lub na wakacje – jednak pamiętaj, aby ich noszenie nie było dla Twojego dziecka rutynowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *