Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać?

Krzesło do biurka dla dziecka

Zbliżający się początek roku szkolnego, podobnie jak zdobyte przez dziecko w okresie  wakacji kolejne kilka centymetrów wzrostu mobilizują rodziców do rozejrzenia się za nowym krzesłem do biurka dla dziecka. Wybór nie jest prosty – sklepy stacjonarne i internetowe są wprost przepełnione różnorodnymi modelami krzeseł dla uczniów, a według producentów każdy z ich modeli jest najlepszy… 

Jak kupić zdrowe krzesło dla dziecka i nie zwariować? Czym kierować się przy wyborze dobrego, wygodnego krzesła do biurka dla dziecka? W tym poradniku poznasz kilka rodzajów krzeseł do biurka, które są najbardziej rekomendowane przez rodziców i uczniów. Sprawdź!

Krzesło do biurka dla dziecka a wzrost

Jednym z ważnych kryteriów wyboru dobrego krzesła do biurka dla dziecka jest wysokość siedziska. Musi być odpowiednio dopasowane do wzrostu ucznia, a także do wysokości blatu biurka. Na rynku znajdziesz wygodne krzesła do biurka dla dzieci, które nie są regulowane, ale również modele z pełną regulacją. Jaka wysokość krzesła będzie odpowiednia dla Twojego dziecka?

Przyjmij taki wariant:

  • dzieci do 95 cm wzrostu – siedzisko krzesła na wysokości 20 cm.
  • dzieci do 116 cm wzrostu – siedzisko krzesła na wysokości 26 cm.
  • dzieci do 120 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 31 cm.
  • dzieci do 142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 35 cm.

Wyżej wymienione parametry są oczywiście orientacyjne i zakładają ryzyko błędu. Pamiętaj, że każde dziecko ma nieco inną budowę ciała. Dwoje dzieci o tym samym wzroście nie musi mieć nóg o tej samej długości. Wybór najlepszego krzesła do biurka dla dziecka zawsze powinien być podyktowany ergonomiczną, zdrową pozycją ciała.

Nie da się ukryć, że krzesła regulowane są jedną z najbardziej opłacalnych opcji. Umożliwiają pełną regulację nie tylko wysokości siedziska, ale również podłokietników i oparcia. Wybór dobrego krzesła regulowanego dla dziecka jest inwestycją na kilka lat. 

Ergonomiczny fotel do biurka dla dziecka Spacetronik XD SPC-XD01A
Ergonomiczny fotel do biurka dla dziecka Spacetronik XD SPC-XD01A

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego krzesła do biurka dla dziecka?

Poza możliwością regulacji bardzo ważne są również inne aspekty techniczne. Najważniejsze jest zagwarantowanie dziecku wygody i zdrowej dla kręgosłupa postawy. Miękkie siedzisko, dobrze przylegające do pleców oparcie tylne krzesła, regulowana wysokość podłokietników – to bardzo ważne cechy dobrego krzesła dla dziecka. 

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia komfortu dla stóp podczas odrabiania lekcji i innych prac przy biurku. Inwestycja w dodatkowy podnóżek może odciążyć stopy dziecka, poprawić krążenie i przyczynić się do wymuszenia zdrowej postawy podczas siedzenia przy biurku. Stopy siedzącego dziecka powinny stabilnie, całą powierzchnią dotykać podłoża. W żadnym wypadku nie mogą być zawieszone nad podłogą! Istnieje również opcja zakupu krzesła do biurka ze wmontowanym już podnóżkiem.

Maksymalne obciążenie krzesła do biurka dla dziecka

Każde z krzeseł ma swoja nośność. Wybierając krzesło dziecięce do biurka, sprawdź maksymalną, przewidywaną wagę użytkownika. Krzesła dla najmłodszych – pierwszoklasistów mają zazwyczaj nośność do 45 kilogramów. Starsze dzieci w wieku szkolnym ważą jednak więcej – pamiętaj o tym, że nie tylko wzrost, ale i waga dziecka powinny determinować wybór dobrego krzesła biurowego.

Krzesło obrotowe dla dzieci z regulacją wysokości
Krzesło obrotowe dla dzieci z regulacją wysokości

Pierwsze krzesło do biurka dla dziecka

Wybierając pierwsze krzesło do biurka dla dziecka, zwróć szczególną uwagę na jego budowę.  Dobre krzesło do biurka dla pierwszoklasisty musi być ergonomiczne i wygodne. Oparcie krzesła musi odpowiadać naturalnym krzywiznom kręgosłupa 6-, 7- i 8-latków. Przy wyborze najlepszego krzesła do biurka dla dziecka możesz obrać zasadę, że im więcej regulacji tym lepiej. Tym na co musisz zwrócić szczególną uwagę, jest:

  • regulacja wysokości i głębokości siedziska,
  • regulacja kąta wychylenia oparcia (musi stanowić dobre podparcie dla odcinka lędźwiowego i piersiowego,
  • siedzisko średniej twardości (nie może być za miękkie, ani zbyt twarde),
  • regulowane podłokietniki, które umożliwiają dziecku swobodne ułożenie dłoni przy biurku. To bardzo ważne dla prostowania pleców podczas siedzenia.

Podłokietniki w krześle do biurka dla dziecka – dlaczego są takie ważne?

Podłokietniki są często pomijanym aspektem budowy krzesła. Jednak możemy szybko udowodnić Ci jak ważną funkcję pełnią przy utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała. Usiądź na zwykłym krześle  przy stole i oprzyj przednią część ramienia na blacie. Czy czujesz, jak ramiona pochylają się do przodu, plecy zaokrąglają, a cała sylwetka garbi? Teraz wyobraź sobie, że układasz łokcie na dwóch podłokietnikach, znajdujących się na wysokości stołu. Łokcie zbliżają się do tułowia, a ramiona prostują! To właśnie dlatego, tak ważny jest wybór krzesła z podłokietnikami. Tym sposobem dziecko nie tylko się prostuje, ale również odciąża mięśnie ramion i rąk. 

Krzesło do biurka dla dziecka bez kółek, czy z kółkami?

Krzesło obrotowe na kółkach świetnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Jest bardziej funkcjonalne. Dziecko bez trudu przysunie się na nim do biurka, bez pomocy osoby dorosłej. 

Krzesło obrotowe do biurka dla dziecka może również rozwiązać problem “bujania się” przy biurku. Samohamowne kółka mogą zabezpieczyć przed balansowaniem na krześle przy biurku, a sama budowa krzesła obrotowego uniemożliwia niebezpieczne odchylanie się na krześle. 

Krzesło regulowane rozkładane dziecięce COMF-PRO Koko Chair
Krzesło regulowane rozkładane dziecięce COMF-PRO Koko Chair

Krzesło do biurka dla dziecka z podnóżkiem

Wybierając dobre krzesło do biurka dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na to, czy ma ono wbudowany podnóżek. Podnóżek pełni ważną funkcję – stabilizuje tułów, wpływa na prawidłowe ułożenie bioder, ramion, głowy i kręgosłupa.  Jednak warto zaznaczyć, że wiele fantastycznych krzeseł do biurka dla uczniów nie ma podnóżka, a i bez niego przyczyniają się do utrzymania właściwej pozycji podczas odrabiania lekcji.

Krzesło ortopedyczne dla dziecka 

Zapobieganie wadom postawy to jedno, jednak jeśli Twoje dziecko zmaga się już niefizjologicznym skrzywieniem kręgosłupa – musisz spotęgować swoje działania. Poza zapisaniem dziecka na fizjoterapię zainwestuj koniecznie w profesjonalne ortopedyczne krzesło i odpowiedni materac do spania. 

Ortopedyczne krzesło do biurka dla dziecka wymusza utrzymanie prawidłowej postawy ciała, zmniejsza napięcie mięśni i redukuje dolegliwości bólowe. Krzesła ortopedyczne oferują zazwyczaj najwięcej wariantów regulacji (w porównaniu do innych, zwykłych krzeseł do biurka). 

Krzesło do biurka dla dziecka gamingowe

Nie da się ukryć, że starsze dzieci i młodzież prawdopodobnie będą dążyły do tego, aby przy ich biurku stanęło krzesło gamingowe. Chociaż dziecięce krzesła gamingowe powstają głównie z myślą o graniu przy komputerze – nic nie stoi na przeszkodzie, aby odrabiać na nich pracę domową lub tworzyć czasochłonny projekt do szkoły. 

Krzesła gamingowe są przystosowane do wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji – mają zagwarantować maksymalną wygodę i zdrową pozycję ciała. Wiele z krzeseł tego typu ma obicie wykonane z oddychających materiałów, które zapobiegają poceniu i są przyjemne dla skóry. 

Nie da się jednak ukryć, że dla najmłodszych to niezwykły, nowoczesny design tego rodzaju krzeseł jest najważniejszy. Krzesła dla dzieci gamingowe są modne, mają “kosmiczne” kształty i atrakcyjną kolorystykę. Mogą stanowić kompromis między potrzebami rodziców i marzeniami dziecka.

Zaszalej z kolorem

Producenci nowoczesnych, ergonomicznych i wygodnych krzeseł do biurka dla dziecka oferują naprawdę zdumiewający wybór kolorów, grafik i wzorów. Obicia krzeseł mogą mieć grafikę z ulubionym superbohaterem, motywem z gry, czy też wizerunkiem ulubionego zwierzaka. Jeśli wolisz zachować estetyczny ład w pokoju dziecka i stawiasz na jednobarwne, stonowane wzory – oferta marek specjalizujących się w produkcji mebli dziecięcych z pewnością Cię nie zawiedzie.

Dobre biurko i krzesło do biurka dla dziecka to jedna z pozycji obowiązkowych na liście szkolnej wyprawki! Jak widzisz, wybór odpowiedniego krzesła do biurka dla dziecka nie jest łatwy – trudności jest więcej, kiedy kupujesz pierwsze krzesło dla dziecka. Pamiętaj, aby podczas zakupów zwrócić uwagą na ważne aspekty techniczne, które nie tylko ułatwią wybór, ale przede wszystkim zapewnią dobre warunki do zachowania prawidłowej postawy  dziecka podczas nauki, rysowania, czy tworzenia szkolnych projektów. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *