Jaki wózek spacerowy wybrać?

Wózek spacerowy dla dzieci

Przyjście na świat nowego człowieka to wyjątkowe wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przyszli rodzice z reguły są zaskoczeni długą listą wyprawkową. Jednym z najważniejszych i najdroższych elementów wyprawki jest wózek. To podstawowy sprzęt, jeśli chodzi o codzienną opiekę nad maluchem. Wybór wózka nie jest prosty – ogrom producentów, marek oraz rodzajów sprawia, ze rodzice są zdezorientowani i długo szukają odpowiedniego modelu. Po wyborze głębokiego wózka, po około 6-8 miesiącach, przychodzi czas na zakup spacerówki. Wózek spacerowy to sprzęt, który ma posłużyć nam nawet na kilka lat. Dlatego wybór musi być dokładnie przemyślany. 

Jaki wózek spacerowy najlepiej wybrać?

Aby zrozumieć, jaki wózek spacerowy będzie idealny dla naszego dziecka i dla nas, musimy ustalić nasze potrzeby. Zadanie nie jest proste, zwłaszcza gdy wybieramy naszą pierwszą spacerówkę. Model musi mieścić się w naszym budżecie oraz spełniać konieczne atesty bezpieczeństwa. Oprócz tego wózek powinien być dobrany do naszych warunków mieszkaniowych oraz bagażnika samochodu. Przemyśl gdzie będziesz go przechowywać oraz jaka waga i wymiary wózka będą odpowiednie. W zależności od tego, czy przemieszczasz się głównie po nierównych drogach, czy chodnikach, przyda Ci się inny model wózka.W tym artykule skupiamy się na różnych aspektach dotyczących wyboru wózka spacerowego. Dzięki zebraniu ważnych informacji w jednym miejscu, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.  

Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem? 

Rodzaj wózka spacerowego 

Spacerówka czy parasolka?Gdy maluch zaczyna siadać i raczkować, wspólne spacery zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Dziecko intensywnie się rozgląda i wszystko je interesuje. Potrzebujemy wózka, który zapewni wygodę podczas siedzenia oraz drzemek. Do wyboru masz solidne modele i lekkie parasolki.  Wytrzymałe, cięższe wózki spacerowe na dużych kołach idealnie sprawdzą się na nierównych terenach poza miastem. Solidna konstrukcja pozwoli na dogodna jazdę w wietrznych i zimowych warunkach. Wytrzymała rama i gumowe kółka zapewnią komfort podczas długich spacerów. Parasolka to lekki wózek spacerowy, idealny do jazdy po mieście, jednak może nie sprawdzić się w cięższych warunkach. Często służy jako dodatkowy wózek, kiedy dziecko już dużo chodzi i biega.  Zalety parasolek:

  • pozwalają na łatwe skladanie i rozkładanie,
  • zajmują mniej miejsca i łatwiej przewozić je w bagażniku,
  • są lekkie i szybkie,
  • wiele modeli posiada atrakcyjne dodatki i udogodnienia.

Wady parasolek:

  • słaba amortyzacja,
  • mniejsza wygoda i komfort jazdy dla dziecka.

Wózek głęboko spacerowy (wielofunkcyjny) Jesli spodziewasz się dziecka i chcesz uniknąć zakupu różnych wózków, rozwiązaniem może być model wielofunkcyjny. Taka opcja obejmuje gondole oraz spacerówkę. To powinno wystarczyć na cały okres zanim dziecko zacznie się samodzielnieprzemieszczać. Niektóre wózki wielofunkcyjne posiadają w zestawie jeszcze fotelik samochodowy, który można wpiąć do stelaża wózka. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w bagażniku, a w razie potrzeby przeniesiesz dziecko bez wybudzania. To przydatna opcja jeśli zajdzie potrzeba szybkich zakupów lub załatwienia kilku spraw na mieście.  Wózek dla bliźniaków lub dzieci rok po roku Jeśli posiadasz bliźniaki lub dzieci z niewielką różnicą wieku, wspólne wyjścia mogą stać się prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście na rynku znajdziemy już duży wybór wózków spacerowych dla dwójki, a nawet trójki dzieci. W zależności od modelu możemy umieścić dzieci obok siebie lub jedno za drugim. Druga opcja sprawia, że wózek nie jest zbyt szeroki i łatwiej się z nim przemieszczać. W zależności od producenta znajdziesz różne konfiguracje ze spacerówkami oraz gondolami i fotelikami samochodowymi.  Wózek do biegania Osoby, które przed narodzeniem dziecka regularnie uprawiały aktywność fizyczną mogą wybrać specjalny wózek przeznaczony do biegania. Większość takich modeli posiada trzy koła i konstrukcję zabezpieczającą przed nagłą zmianą kierunku. Wózki do biegania zapewniają stabilność, dlatego nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo malucha. Dzięki dużym pompowanym kołom wszelkie drgania są znacznie redukowane, a jazda po nierównej powierzchni nie stanowi problemu. Jeśli chcesz zakupić ten typ wózka upewnij się, że posiada odpowiednie zadaszenie oraz pasek na rączce, który chroni dziecko przy dużych prędkościach.  

Koła wózka spacerowego

 Jeśli chcesz kupić dobry wózek spacerowy koniecznie przeprowadź kilka testów w sklepie. Zobacz, czy model jest stabilny i nie skręca samoistnie. Duże znaczenie na prowadzenie się wózka mają koła. Trzeba dobrać je do powierzchni, po której mamy zamiar się przemieszczać.  Większość wózków, jakie są dostępne na rynku posiada cztery koła. Jednak część osób wybiera modele 3-kołowe, które są zdecydowanie lżejsze i zwrotniejsze. Oprócz tego zajmują mniej miejsca. Wiele rodziców narzeka jednak na niestabilność, problemy w podróżowaniu komunikacją miejską oraz przemieszczanie się po szynach montowanych na schodach.  Na rynku znajdziemy przede wszystkim koła pompowane oraz piankowe. Wózek spacerowy z pompowanymi kołami świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Bardzo dobrze tłumi drgania, dlatego spotkamy go nawet w wózkach dla biegaczy. Koła piankowe są zazwyczaj mniejsze i lżejsze, ale gorzej radzą sobie nierównej powierzchni. Dziecko może mocniej odczuwać wstrząsy, a rodzicom trudniej prowadzić wózek. Jeśli chodzi o kółka liczy się nie tylko materiał, ale również skrętność kół. Najlepiej jeśli wózek umożliwia regulację zakresu skrętu. Opcja blokady przyda się przy nierównym i śliskim podłożu. Najlepsze wózki spacerowe posiadają koła zaopatrzone w łożyska kulkowe. To zapewnia większą odporność na zużycie oraz uszkodzenia niż koła, które obracają się bezpośrednio na elementach stelażu.  

Stelaż w wózku spacerowym

 Stelaż odpowiada za utrzymanie wszystkich elementów pojazdu. Dobry stelaż zapewnia stabilność oraz amortyzację. Poza tym powinien być niezbyt ciężki i umożliwiać wygodne składanie. Możemy wybierać spośród modeli teleskopowych oraz krzyżakowych. Pierwsza opcja zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i przypomina odwróconą literę „Y”. Dużą zaletą tego rozwiązania jest regulowana rączka, która daje możliwość dostosowania do wzrostu rodzica. Wada to amortyzatory sprężynowe, które ograniczają możliwość bujania. Stelaż krzyżakowy przypomina literę „X”. Koła są przymocowane do ramy o kształcie kwadratu. Stelaż pozwala na kołysanie dziecka i posiada pojemną kieszeń na zakupy. Niestety zazwyczaj jest cięższy i zajmuje więcej miejsca.  

System amortyzacji

 Wielu rodziców wybierając wózek nie myśli o systemie amortyzacji. Jednak ta funkcja decyduje o komforcie jazdy zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Do wyboru mamy wersję sprężynową, wahaczową oraz paskową. Wersja paskowa sprawdza się w przypadku cięższych wózków, pozwala na bujanie na boki oraz prowadzenie nawet na trudnych nawierzchniach. Ze względu na rozciąganie pasów może jednak nie wytrzymać próby czasu. Amortyzacja sprężynowa najlepiej sprawdzi się na równych nawierzchniach. Sprężyny pomagają amortyzować wstrząsy i pozwalają na bujanie w przód i w tył. W systemie wahaczowym konstrukcja wózka lekko odchyla się do pionu i dzięki temu chroni przed wstrząsami. Ten typ również najlepiej sprawdzi się na płaskich terenach.  

Wymiary i waga wózka

 Każdy rodzic marzy o lekkim i wygodnym wózku, który nie będzie zajmował dużo miejsca w bagażniku oraz mieszkaniu. W pierwszej kolejności jednak wózek musi być dostosowany do dziecka. Jeśli kupimy małą spacerówkę, trzeba będzie szybko zastąpić ją większą. Najlepiej wybierać modele, które posłużą nam na jak najdłuższy okres.  Zanim wybierzemy dany model, przemyślmy gdzie będziemy go przechowywać. Często właściciele mieszkań mają dostęp do wózkarni lub komórki lokatorskiej, nie jest to jednak reguła. Trzymanie wózków na klatce schodowej nie zawsze spotyka się z akceptacją sąsiadów, a w mieszkaniu często szkoda nam miejsca. Kiedy sprawdzasz wymiary wózka upewnij się ile miejsca zajmuje po złożeniu, a ile w standardowej wersji.  Bardzo duże znaczenie ma również waga wózka. Cięższe modele z reguły zapewniają większą stabilność, ale bardzo trudno je podnosić i wkładać do bagażnika. W przypadku awarii windy samodzielne wniesienie wózka do mieszkania może okazać się prawdziwym problemem. Jeśli zależy nam na lekkim wózku możemy znaleźć modele rozpoczynające się już od 5 kilogramów. Pamiętajmy, że do końcowej wagi należy dodać również akcesoria, które będziemy przewozić w wózku.  

Akcesoria do wózka spacerowego

 Obecnie kupno dodatków do wózka spacerowego nie stanowi większego problemu. Coraz więcej producentów dba jednak o to, by potrzebne akcesoria znalazły się już w oryginalnym zestawie. Najlepszy wózek spacerowy będzie posiadał większość dodatków z poniższej listy: 

  • uchwyt na kubek lub bidon,
  • moskitiera,
  • folia przeciwdeszczowa,
  • parasolka chroniąca przed słońcem i deszczem,
  • kosz na zakupy,
  • torba na akcesoria dziecięce,
  • śpiworek.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki?

  1. Zobacz jak wygląda wózek spacerowy po złożeniu. Niektóre z modeli składają się do bardzo małych rozmiarów, przez co można je zabrać nawet na pokład samolotu. 
  2. Upewnij się, że wózek ma możliwość rozłożenia do pozycji leżącej. Wtedy drzemki podczas spacerów będą wygodne i bezproblemowe.
  3. Wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem pozwoli podróżować dziecku w obu kierunkach jazdy.
  4. Sprawdź jak zapinają się pasy oraz czy model posiada barierkę ochronną. Najbezpieczniejsze będą pasy pięciopunktowe, które posiadają trudno dostępne zapięcie dla rączek dziecka. Pałąk powinien być prosty do zdejmowania, aby móc szybko wyjąć dziecko.
  5. Jeśli chcesz lepiej osłonić dziecko przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz mieć je zawsze na oku, przemyśl zakup wózka spacerowego z przekładaną rączką.
  6. Dużą wygodę zapewnia podnóżek z opcją regulacji.
  7. Dobry wózek spacerowy powinien posiadać dopasowany daszek chroniący przed słońcem, wiatrem i opadami. Upewnij się, że jest nieprzemakalny i posiada otwory wentylacyjne. Niektóre modele posiadają specjalne okienko przez które można obserwować malucha.
  8. Wózek spacerowy powinien posiadać niezbyt szerokie, wyprofilowane siedzisko wykonane z dobrej jakości materiału.
  9. Jeśli zależy Ci, żeby wózek wystarczył na kilka lat wybierz wózek spacerowy dla dzieci do 25 kg.
  10. Ważnym elementem wyposażenia są hamulce, które całkowicie blokują wózek. Najlepiej jeśli umieszczono je przy obu kołach.
  11. Jeśli wózek ma odpinaną tapicerkę, unikniemy problemu z czyszczeniem wózka.

Wybierając najlepszy wózek spacerowy trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Jednak w rzeczywistości najbardziej liczy się praktyczność oraz łatwości obsługi. Wózek ma ułatwiać nam codzienne przemieszczanie się z dzieckiem. Regulacja powinna działać płynnie i pozwalać na szybkie manewry używając tylko jednej ręki. Jeśli zadbamy o komfort oraz bezpieczeństwo, spacery staną się przyjemnością, a wózek posłuży nam na długo. Niezależnie od podjętej decyzji, zawsze pamiętajmy o zasadach bezpiecznego korzystania z wózka.


Jedna odpowiedź do “Jaki wózek spacerowy wybrać?”

  1. Dla mnie najlepszy wózek spacerowy to CYBEX EEZY S. Czytałam bardzo dużo recenzji na tego temat i właśnie ten model kupiłam. Jestem bardziej niż zadowolona. Jest obracany, bardzo wygodny i leciutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *