Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka kupić?

Kubek dla 6 miesięcznego dziecka

Ukończony szósty miesiąc życia dziecka jest doskonałym czasem na rozpoczęcie rozszerzania diety. To właśnie teraz możesz zacząć podawać do picia dziecku wodę z kubeczka. Aby nauka szła sprawnie, a bobas ćwiczy motorykę małą (szlifował precyzję chwytu), a także rozwijał swój układ nerwowy (następuje zmiana odruchu przełykania) konieczna jest inwestycja w odpowiednie akcesoria do picia. To właśnie dlatego, najlepszy kubek dla 6-miesięcznego dziecka wspomaga jego rozwój i przy okazji pełni funkcję praktyczną.

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka — must have czy zbędny zakup?

Rozszerzanie diety oznacza nie tylko wprowadzenie nowych, stałych pokarmów, ale również płynów. Te najwygodniej jest pić bezpośrednio z kubeczka. Długie picie z butelki ze smoczkiem może spowodować przetrwały odruch ssania, a także prowadzić do rozwoju próchnicy i problemów logopedycznych. Kobiety, które karmią piersią, obawiają się, że picie przez dziecko z kubka może zaburzyć odruch ssania. Nic bardziej mylnego! Dobry kubeczek do picia dla dziecka 6-miesięcznego działa odwrotnie! Sprzyja utrzymaniu karmienia piersią i nie ma wpływu na zmniejszenie apetytu malucha.

Dobry kubek dla półrocznego dziecka ma zatem same zalety! Zdecydowanie lepiej sięgnąć po niego niż podawać dziecku butelkę ze smoczkiem. Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać najlepiej? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać?

Wprawne oko rodzica, uzbrojonego w wiedzę z naszego poradnika bardzo szybko oceni dobry kubek dla 6-miesięcznego dziecka. Na co najlepiej zwrócić uwagę? 

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka
Kubek dla 6-miesięcznego dziecka

Wybierz rodzaj kubeczka dla półrocznego dziecka

Na rynku akcesoriów  dziecięcych jest wiele kubeczków, które pozwalają na bezpieczną naukę picia. Do najpopularniejszych zalicza się tzw niekapki, które zapobiegają rozlewaniu się wody podczas picia. 

Niekapek — dobry kubek dla 6-miesięcznego dziecka

Kubki niekapki dla półroczniaków to kubki z ustnikiem, słomką, lub specjalną pokrywką, która zapobiega rozlewaniu się płynów. Kubki niekapki pozwalają na przepływ wody tylko wtedy, gdy maluch ssie dzióbek, słomkę lub brzeg kubka. W innych sytuacjach płyn umieszczony we wnętrzu kubka nie  wylewa się — stąd nazwa.

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka tzw. 360 stopni

Najlepszy kubek dla 6-miesięcznego dziecka w postaci kubka 360 stopni jest pozbawiony charakterystycznych dla niekapków słomek i dzióbków. Specjalnie zaprojektowany płaski brzeg kubka z pokrywką sprawia, że maluch może pić z każdego miejsca kubka — tak, jak ze zwykłego kubeczka. Uszczelki umieszczone we wnętrzu pokrywki zapobiegają niechcianemu wylewaniu się płynów po przypadkowym rzuceniu kubkiem lub jego nadmiernym przechyleniu. Kubek dla 6-miesięcznego dziecka tego typu umożliwia napicie się z niego tylko podczas naciśnięcia ustnika przez usta dziecka. Woda będzie płynąc tylko w tym miejscu. Kubki typu 360 stopni najbardziej imitują picie z “dorosłych” zakupów. Część osób uważa je za lepszą alternatywę tradycyjnych niekapków z dzióbkiem.

Klasyczny kubek dla półrocznego dziecka

Kubek 3w1 dla dziecka
Kubek 3w1 dla dziecka

Jedną z opcji, które pozwalają dziecku bardzo szybko nauczyć się picia z innego naczynia niż butelka, czy pierś mamy są klasyczne kubeczki do picia. Brak w nich pokrywek, ustników i innych i słomek. To zwykły kubeczek, który może mieć lekko ścięty kształt (patrząc na niego z profilu, będzie lekko przechylony). Taka budowa zapobiega nawykowi nadmiernego przechylania kubka, a pulchna buzia dziecka swobodnie mieści się w jego wnętrzu — nosek nie dotyka przeciwległego brzegu kubka.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze najlepszego kubka dla 6-miesięcznego dziecka?

Kiedy planujesz zakup kubka dla 6-miesięcznego dziecka, zwróć również uwagę na rodzaj ustnika. Na rynku dostępne są kubki z :

  • ustnikiem w kształcie dzióbka — wykonane z miękkiego silikonu lub twardszego tworzywa
  • chowającą się słomką (wybór rekomendowany przez logopedów)
  • kubek 360 z brzegami pokrytymi specjalną nakładką
  • kubki specjalnie wyprofilowane, ścięte (wybór rekomendowany przez logopedów)

Jeśli decydujesz się na kubek dla 6-miesięcznego dziecka z ustnikiem, lepiej jest wybrać taki, który wykonany jest z miękkich, wysokiej jakości materiałów (np. silikon). Ważne, aby nie zawierały BPA i innych toksycznych komponentów.

Ergonomiczne uchwyty

Najlepszy kubek dla 6-miesięcznego dziecka będzie miał również jeden lub dwa wygodne do trzymania uchwyty. Chociaż zdrowy, półroczny maluch może już z łatwością utrzymać kubek samodzielnie, bez dodatkowych uchwytów, to większość z oferowanych na rynku kubków jest fabrycznie wyposażona w rączki do trzymania. Najlepszy kubek dla 6-miesięcznego dziecka będzie miał uchwyty na tyle szerokie, aby maluch z łatwością złapał jej dłońmi. Nie rekomenduje się kubków z cienkimi rączkami, ponieważ są one niewygodne do trzymania przez najmłodszych. Uchwyt może być (ale nie musi) wykończony antypoślizgowym tworzywem, które poprawi chwyt i sprawia, że kubek nie wyślizgnie się łatwo z dłoni bobasa. 

Tworzywo, z jakiego powinien być wykonany dobry kubek dla 6-miesięcznego dziecka

Przy wyborze kubka dla półrocznego dziecka zwróć szczególną uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Na samym początku odrzuć kubki ze zwykłego szkła i tworzyw z dodatkiem szkodliwego, toksycznego bisfenolu (BPA). Najlepszym wyborem jest zakup kubka wykonanego z tworzyw dopuszczonych do kontaktu z żywnością (bez BPA), tworzyw bambusowych lub specjalnego, grubszego szkła przeznaczonego do użytku przez dzieci.

Kubek dla półrocznego dziecka nie może być ciężki!

Lekki kubek z ergonomicznym uchwytem dla dziecka
Lekki kubek z ergonomicznym uchwytem dla dziecka

Waga najlepszego kubeczka dla półrocznego dziecka nie może być duża. Dobry kubek musi być naprawdę lekki — maluch nie może mieć trudności z podniesieniem go w swoich rączkach.

Początki nauki picia z kubka mogą nie być proste. Nie oceniaj jakości i funkcjonalności kubka przy pierwszych nieudanych próbach. Niektóre półroczniaki od razu “załapują”, o co w piciu z kubeczka chodzi. Inne potrzebują nieco więcej czasu. Nie warto szybko rezygnować z rekomendowanego rozwiązania — daj dziecku czas! 

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka a karmienie piersią

WHO rekomenduje długie karmienie piersią minimum do ukończenia przez dziecko 2 roku. Wiele kobiet obawia się o to, że podając dziecku wodę do picia w kubku — zaburzy jego odruch ssania i tym samym szybko zakończyć karmienie piersią. Tymczasem pod warunkiem wybrania dobrego kubka  dla półrocznego dziecka ryzyko odrzucenia piersi w zasadzie nie istnieje. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór niekapka ze słomką lub zwykłego kubeczka bez żadnego ustnika. Dobrym sposobem na zachowanie naturalnych zdolności dziecka do ssania piersi mimo rozszerzania diety i podawania mu innych niż mleko płynów jest również kubek typu 360. 

Jak myć kubek — niekapek dla półrocznego dziecka?

Z racji tego, że zdecydowana większość kubków niekapków ma wiele zakamarków, utrzymanie ich w higienicznej czystości jest bardzo ważne. Dużą część naczyń dla dzieci, w tym również kubków niekapków, można myć w zmywarce. Aby uniknąć gromadzeniu się pleśni w trudnodostępnych miejscach, dbaj o to, aby możliwie jak najdokładniej rozkręcić kubek przed myciem. Jeśli jest to niekapek ze słomką, zainwestuj w mini szczoteczkę, którą z łatwością wyczyścisz wnętrze słomki. Podczas mycia kubka dla 6-miesięcznego dziecka sprawdź przede wszystkim elementy znajdujące się na pokrywce. Odsuń silikonowe nakładki i umyj kubek dokładnie szczoteczką z dodatkiem detergentu. Możesz również go wyparzyć. Warte uwagi są specjalne płyny do mycia naczyń dziecięcych.

Jeżeli chcesz uniknąć odbarwienia kubka niekapka — nie podawaj w nim dziecku soków owocowych (szczególnie tych z dodatkiem marchwi). Karoten głęboko wnika w tworzywo i na stałe zmienia jego kolor. Jeśli chcesz uniknąć takiego efektu, możesz zainwestować w kubki dla 6-miesięcznego dziecka wykonane ze specjalnego, bezpiecznego szkła.

Większość dostępnych na rynku kubków treningowych jest zaprojektowana we współpracy ze specjalistami — pediatrami i logopedami, a także osobami zajmującymi się promowaniem karmienia piersią. Wybór najlepszego kubeczka dla 6-miesięcznego dziecka pozwoli mu nie tylko na rozwój motoryczny, ale też nie zaburzy ssania. To bardzo ważne jeśli planujesz kontynuować karmienie piersią.


2 odpowiedzi na “Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka kupić?”

  1. Moim zdaniem bardzo dobry kubek dla 6-miesięcznego dziecka to ten np. z Tommee Tippee. Korzystamy z tej marki już wiele lat, przy drugim dziecku też i bardzo polecam. Super jakość wykonania, fajny kształt dla dziecka.

  2. Dla mnie kubek dla 6-miesięcznego dziecka to przede wszystkim taki, który mogę myć w zmywarce. Dodatkowo nie może mieć zbędnych dodatków typu dodatkowe silikonowe elementy czy plastikowe. Tam zbiera się najwięcej zabrudzeń i trudno je domyć, a jak wiadomo, wszystko jest przez dziecko eksplorowane. Więc najzwyklejszy kubeczek z uszkami po dwóch stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *