Jaki aparat fotograficzny dla dzieci wybrać?

Aparat fotograficzny dla dzieci

Pasje warto rozwijać od najmłodszych lat. Dzięki bogatej ofercie aparatów fotograficznych dla dzieci można zafundować najmłodszym doskonały prezent pobudzający kreatywność. Jak jednak wybrać ten odpowiedni aparat dla dziecka?

Piłka nożna, taniec, a może fotografia? Rodzice mają obecnie do wyboru sporo różnorodnych aktywności dla swoich pociech. Dobrze jest zaszczepiać w najmłodszych pasje możliwie jak najwcześniej. Jeśli chcemy, by nasz maluch rozwijał wyobraźnię, wyposażmy go w dobry aparat fotograficzny dla dzieci. To prosty i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Oferta aparatów fotograficznych jest bardzo bogata. Na rynku znajdziemy różne ich rodzaje. Możemy podzielić je na kilka grup:

 • Aparaty fotograficzne kompaktowe
 • Aparaty fotograficzne natychmiastowe
 • Lustrzanki
 • Bezlusterkowce

Bezlusterkowce i lustrzanki to bardziej zaawansowane modele polecane starszym i doświadczonym użytkownikom. Jeśli interesuje nas dobry aparat fotograficzny dla dziecka, powinniśmy skupić się na dwóch pierwszych grupach.

Aparat fotograficzny dla dzieci kompaktowy

Model kompaktowy najlepiej sprawdzi się w roli pierwszego aparatu dla dziecka. Taki aparat posiada korpus na stałe przymocowany do obiektywu. Wyposażony jest najczęściej w wyświetlacz oraz kilka opcji ustawień. Najprostsze modele są niewielkie i lekkie, co w przypadku dzieci ma istotne znaczenie. Co więcej, na rynku znajdziemy aparaty dedykowane właśnie dzieciom – o małych rozmiarach, niewielkiej wadze i z bardzo intuicyjną obsługą. Niektóre modele są również wyposażone w proste gry. To wszystko sprawia, że maluch chętnie sięga po sprzęt i być może rozbudzi w sobie fotograficzną pasję.

Cyfrowy aparat fotograficzny dla dzieci czy analogowy?

Jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie rodzice podczas wyboru aparatu fotograficznego dla swojej pociechy, związane jest z rodzajem zapisu zdjęć. Jaki aparat fotograficzny dla dzieci będzie lepszy? Cyfrowy czy analogowy? Jedno jest pewne. Oferta cyfrowych modeli jest zdecydowanie bogatsza. Analogowe sprzęty pomału są wypierane z rynku. Zaletą cyfrowego zapisu jest to, że możemy zrobić znacznie więcej zdjęć, a potem wybrać najlepsze do druku.

Warto wiedzieć, że aparaty analogowe są dość trudne w obsłudze. Mają bardziej skomplikowaną konstrukcję (w porównaniu do cyfrowych). Ponadto, są również droższe w utrzymaniu, ponieważ musimy kupować dodatkowe klisze. Biorąc pod uwagę, że maluch najpewniej będzie robił sporo fotek, może się okazać, że wydamy naprawdę dużo pieniędzy. Jeśli zatem chcemy wybrać pierwszy aparat fotograficzny dla dzieci, postawmy na wersję cyfrową. W takim sprzęcie wszystkie funkcje są zautomatyzowane, co znacznie ułatwia obsługę.

Aparat fotograficzny dla dzieci natychmiastowy

Modele cyfrowe i analogowe to nie jedyny wybór. Na rynku znajdziemy jeszcze aparaty fotograficzne dla dzieci drukujące zdjęcia, natychmiast po ich wykonaniu. To, bez wątpienia, wielka frajda dla malucha, jednak, trzeba podkreślić, dość droga. Dodatkowe wkłady do takich aparatów nie należą do najtańszych.

Taki sprzęt działaniem przypomina aparat fotograficzny dla dzieci polaroid. Wystarczy złapać kadr, wykonać zdjęcie, a po chwili mamy gotową fotkę w dłoni. Warto kupić model, który oferuje możliwość wyboru zdjęć. W takim przypadku na wyświetlaczu wybieramy te fotki, które chcemy wydrukować i nie marnujemy wkładów na nieudane obrazki.

Jak wybrać najlepszy aparat fotograficzny dla dzieci?

Aby maluch był zadowolony ze sprzętu i chętnie po niego sięgał, powinniśmy skupić się na kilku istotnych parametrach.

 • Rozmiar – sprzęt dla dziecka musi być poręczny. Maluch powinien swobodnie operować pokrętłami i przyciskami. Ważne również jest to, by taki aparat zmieścił się w plecaku, a najlepiej, gdyby można było zawiesić go na pasku. Specjaliści oceniają, że najlepszy aparat fotograficzny dla dzieci powinien ważyć nie więcej niż 200 gramów.
 • Odporność – dziecięcy aparat będzie musiał pewnie wiele znieść. Warto zatem wydać model z odporną obudową. Na rynku dostępne są proste, tanie sprzęty z plastikową obudową, które trzeba będzie najpewniej wymieniać po uszkodzeniu. Możemy zdecydować się na droższą wersję, odporną na upadki, zalanie wodą, pył czy działanie niskich i wysokich temperatur.
 • Stabilizacja obrazu – warto wybrać model, który zapewni odpowiednią stabilizację obrazu. Jeśli maluch będzie zadowolony ze swoich zdjęć, pewnie chętniej będzie ze sprzętu korzystał. Właściwa stabilizacja pomoże zniwelować efekt niepewnych, małych rączek, a poza tym, pozwoli uchwycić na przykład psa w ruchu. Do wyboru mamy cyfrowy i optyczny (droższy) stabilizator obrazu. W ofercie znajdziemy również modele łączące oba te systemy.
 • Rodzaj obiektywu – nie ma co szaleć z obiektywami w przypadku maluchów. Dobrze jednak zainwestować w aparat z szerokokątnym obiektywem, dzięki któremu dziecko uchwyci ciekawszy obrazek.
 • Tryby pracy – ciekawe tryby zachęcą malucha do robienia zdjęć. Ustawianie kontrastów, naświetlenia to dla młodego pasjonata fotografii będzie prawdziwe wyzwanie. Zwróćmy zatem uwagę, co oferuje wybrany sprzęt i dostosujmy go, oczywiście, do własnych potrzeb. Sprawdźmy, w jaki sposób obsługuje się aparat – czy za pomocą guzików czy pokręteł. Obsługa aparatu dla dzieci powinna być prosta i wygodna.
 • Dodatkowe funkcje – nowoczesne aparaty fotograficzne dla dzieci oferują sporo dodatkowych udogodnień. Zaliczymy do nich między innymi wodoodporne etui, dzięki któremu zrobimy zdjęcia pod wodą, dodatkową lampkę błyskową czy statyw. Najprostsze modele dedykowane stricte dzieciom wyposażone są w różne gry.

Ile kosztuje dobry aparat fotograficzny dla dzieci?

Oferta aparatów dla dzieci jest ogromna, a ceny mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na prosty model czy nieco bardziej zaawansowany, odporny na uszkodzenia i oferujący więcej dodatkowych funkcji. Ceny takiego sprzętu zaczynają się mniej więcej od 30-50 złotych. Za porządniejszy sprzęt zapłacimy 1500-2000 złotych.

Reasumując, aparat fotograficzny dla dzieci to doskonały pomysł na rozwijanie pasji i zaszczepianie w maluchu miłości do fotografii. W ofercie znajdziemy duży wybór modeli. Możemy zacząć od najprostszego, a jak dziecko złapie bakcyla sięgnąć po bardziej zaawansowany sprzęt. Pamiętajmy jednak, by wybrany aparat był dostosowany do potrzeb malucha.


2 odpowiedzi na “Jaki aparat fotograficzny dla dzieci wybrać?”

 1. Na początek aparat fotograficzny dla dzieci będzie dobry taki jak na zdjęciu. Plastikowy, który udaje, że robi zdjęcia 🙂 Później wystarczy wyciągnąć z szafki jakiś swój aparat i dać najmniejszą kartę SD. Frajdy i zabawy jest tyle, że szok! Tak mało trzeba, żeby dzieci mogły się bawić w fotografa, a niekiedy takie zdjęcia mogą zaskoczyć rodziców 🙂

 2. Ja odradzałabym zakup aparatu natychmiastowego. Niestety wkłady kosztują dość dużo, a dziecko takich zdjęć chciałoby zrobić tysiące. My kupiliśmy zwykłą cyfrówkę, która już ma jakieś w miarę parametry i bez problemu. Fajna zabawa, a zdjęcia przy tym są super pamiątką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *